kopi luwak çekirdekleri ve bir fincan kahve

Dünyanın En Pahalı Kahvesi: Kopi Luwak Kahvesi

Dünyanın en az üretilen ama en pahalı kahvesi olan luwak kahvesi nedir, nasıl yapılır? Mocaco Coffee olarak bir diğer adı misk kahvesi olan Kopi luwak kahvesi ile ilgili detayları içeriğimizde bulabileceksiniz. Öyleyse Endonezya kökenli kopi luwak ne demek sorusuyla bu kahveye dair merak edilenlere geçelim.

Kopi Luwak Kahvesi Nedir?

Endonezya’nın Sumatra ve çevre adalarında yaşayan misk kedisi, misk kahvesinin yetiştirilmesine vesile olmuştur. Şöyle ki bu kahveye misk kedisi kahvesi denmesinin ana sebebi kedinin dışkısının kullanılmasıdır. Evet, yanlış duymadınız. Endonezya’daki misk kedileri, meyve ve protein bazlı diğer besinler ile birlikte sık sık kahve çekirdekleri de tüketir. Bununla beraber kahve çekirdeklerini sindiremedikleri için dışkı ile birlikte çekirdekleri de atarlar.

İşte dünyanın en pahalı kahvesi olarak geçen misk kahvesi de böylece elde edilmeye başlandı. Kopi luwak adı ise kahvenin çekirdeklerinin yiyen kedi anlamını taşır. Peki kopi luwak neden pahalı diye soruyor olabilirsiniz. Öncelikle bunun nedeninin kedi dışkısının çok değerli olmasından dolayı olmadığını belirtelim. Kopi luwak kahvesinin işlenmesi epey zahmetli olduğu için daha az üretiliyor. Daha az üretim değerine sahip olduğu için de maliyeti karşılamak amacıyla daha yüksek fiyattan satışa sunuluyor.  Peki luwak kahvesinin üretimi nasıl gerçekleştiriliyor, hangi üretim teknikleri kullanılıyor?

avucunda misk kahve çekirdekleri taşıyan biri

Luwak Kahvesi Nasıl Üretilir?

Luwak kahvesinin üretim kaynağı belirttiğimiz üzere palmiye misk kedileridir. Kahve toplayıcıları, misk kedilerin dışkılarını topladıktan sonra dışkıdaki çekirdekleri ayıklarlar. Ayıklanan kahve çekirdekleri, iyice yıkandıktan sonra açık havada kurutulmaya bırakılır. Çekirdeklerin üzerindeki dış kabuk çıkartıldıktan sonra da tekrar ayıklanır ve kavurma işlemine hazırlanır. Bu aşamada titiz ve çok aşamalı fermantasyon teknikleri ile kahvenin özgün tadı elde edilir. Luwak kahvesinin üretimi ile ilgili bilgilerden biri ise misk kedilerinin pek de hijyen içermeyen yaşama koşullarıdır.

Kahve üreticileri, vahşi doğada misk kedilerinin peşinde koşamayacakları için bazı kedileri kafese yerleştirirler. Kafeslerde yaşayan bu kediler, sıklıkla meyve ve bilhassa kiraz ile tek tip beslenme yoluyla beslenirler. Ayrıca luwak kahvesi ile ilgili tartışma yaratan bir konu da kafeslerde birbirine yakın yaşamaya başlayan misk kedilerinin zamanla daha yırtıcı olmaları.

Yırtıcı davranışlar göstermeleri ise bu hayvanların kendilerine dahi zarar vermelerine yol açıyor. Ayrıca tek tip beslenen bazı misk kedilerin de kendi bacaklarını dahi kemirmeye başladıkları ve sindirim sistemlerine de bu kanın karıştığı iddialar arasında yer alıyor. Dolayısıyla kedilerin kötü yaşama koşulları ve kanlarından kaynaklı bazı bakteri ve hastalıkları taşıdıkları konusu, luwak kahvesi ile ilgili bilinmesi gerekenler arasında bulunuyor. Bununla beraber kahve üreticilerinin; misk kedisinin dışkısını önce temizleyip daha sonra yıkama ve titiz bir fermantasyon yöntemi izlediklerini de belirtmek gerekiyor.

Kopi Luwak Kahvesinin Tadı Nasıl?

Misk kedisi kahvesinin pahalı ve üretiminin de zahmetli olduğundan bahsettik. Peki üretimi ve pahalı olmasıyla popüler olan kopi luwak kahvenin tadı nasıldır? Kahvede acı tadı sevmiyorsanız luwak kahvesinin pürüzsüz ve yumuşak içimli tadı hoşunuza gidebilir. Titiz bir yıkama ve kahve işleme sürecinin geçen bu misk kahve çekirdekleri, herhangi bir kalıntı içermeden yalnızca aromatik bir tat dengesi sunar. Tadı, çikolata notalarını barındırıp düşük asiditeye sahiptir. Ayrıca misk kahvesi Türk kahvesine de benzerdir. Türk kahvesinin hafif içiminden hoşlananlar, Kopi luwak kahvesini de beğenebilirler.
kahve çekirdekleri ve iki kaşık

Kopi Luwak Kahvesi Nasıl Yapılır?

Misk kedisi kahvesi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız sizin için sıraladığımız aşamaları dikkate alabilirsiniz. İşte kopi luwak kahvesinin malzemeleri ve yapım aşamaları!

Gerekli Malzemeler

  • 10 gram öğütülmüş luwak kahvesi
  • Yarım su bardağı kadar sıcak su
  • French Press Makinesi

Yapım Aşamaları

  • Öğütülmüş kopi luwak kahveyi french press makinesinin içine aktarın.
  • Yarım su bardağı kadar suyu da 90-93 derecelik ısıda ısıtın.
  • Ardından ısıtılmış suyu french press içerisine dökün.
  • Kahvenin dört dakika kadar demlenmesini bekleyin ve makinenin pistonuna bastırarak kahveyi fincana servis edin. İşte kopi luwak lezzetinin içeren kahveyi yapmak bu kadar kolay!

Eğer french press makine ile lezzetli kahveleri nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız French Press Nedir, Nasıl Kullanılır adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca misk kahvesi yapımı için V60 ve Chemex kahve demleme yöntemini de uygulayabilirsiniz.  Endonezya’nın bir başka meşhur kahvesi Sumatra kahvesini de merak ediyorsanız Sumatra Kahvesi Nasıl Yapılır adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kopi Luwak Kahvesi Faydaları Nelerdir?

Kopi luwak kahvesi nedir, yapımı nasıldır sorularını yanıtladığımıza göre şimdi de bu kahvenin yararlarına geçelim. Öncelikle bu kahvenin dezenfeksiyon yöntemleri eşliğinde tüketicilere sunulduğunu belirtmek gerekir. Her ne kadar kopi luwak kahvesine yönelik tatsız iddialar söz konusuysa da işleme aşamasının titizlikle ele alındığını bilmek gerekir. Çok aşamalı fermantasyon işleminden geçen kopi luwak kahvesinin faydaları ise şunlardır:

1.    Daha Az Kafein İçermesi

Misk kedisi kahvesi, diğer kahve çeşitlerine göre daha az kafein barındırır. Kedinin midesinden itibaren fermantasyona uğrayan kahve çekirdekleri, fazla kafein içermeyen yapısıyla öne çıkar. Daha az kafein içeren özelliğiyle uyku veya mide ile ilgili sorunları da önler.

2.    Kolayca Sindirilebilir Olması

Arabica veya Robusta meyve ağacı yiyen kedilerden elde edilen misk kahvesi, pürüzsüz yapısıyla kolayca sindirilir. Özellikle kahve sindirmede zorlanan kişiler için ideal bir kahve çeşididir. Düşük asidite yapısı ve aromatik tadı ile mide bulantısı veya sindirim sorunları ile karşılaşmadan kahve içme zevkini yaşayabilirsiniz.

3.    Kronik Yorgunluğa İyi Gelmesi

Kahvenin daha dinç hissettirdiği malumunuzdur. Kafein oranı az olan kopi luwak kahvesi de enerjiyi arttırdığı bilinen malik asit açısından zengin kahveler arasındadır. Bu özelliği sayesinde egzersiz- kas yorgunluğu ve bedensel yorgunluk gibi belirtilere karşı enerjiyi düzenleyen ve dinç hissettiren kopi luwak kahvesi denenebilir.

4.    Diyabete Karşı İyi Gelmesi

Misk kedisi kahve çekirdekleri, düşük düzeydeki asit oranı ile kahve seven diyabet hastalarının da diyabetik diyetini destekler. Tip 2 diyabet hastaları düzenli şekilde misk kahvesi içmeleri durumunda şeker hastalığını da kontrol altına alabilirler. Yine misk kahvesi düzenli tüketilmesi hâlinde şeker hastalığına yakalanma riskini de azaltabilir. Sizinle kopi luwak kahvesi nedir, nasıl yapılır ve neden pahalı gibi merak edilenleri yanıtladık. Eğer pahalı değil, uygun fiyatlı ama lezzetli mi lezzetli yöresel bir kahve çekirdeği size yetiyorsa Mocaco Yöresel Filtre Kahvelerine bir göz atmanızı tavsiye ederiz!

Önceki Makale Tüm Yöntemleri ile Evde Makinesiz Filtre Kahve Nasıl Yapılır?
Sonraki Makale Kahvenin Yanında Neden Su İkram Edilir?