french press nedir sorusuna tanıt niteliğinde french press ile kahve demleyen kadın

French Press Nedir?

Son dönemde kahve tutkunlarının en çok tercih ettikleri kahve ekipmanlarından biri de french press. Peki en eski kahve demleme ekipmanlarından biri olan french press nedir? Nasıl kullanılır?

Bu yazımızda merak edenler için french pressi yakından tanıyalım istedik. Eğer siz de french press nedir sorusunun yanıtını, french pressin tarihini ve nasıl kullanıldığını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam ederek tüm bu sorularınızın cevabını öğrenebilirsiniz!

Merakınızı Gideriyoruz: French Press Nedir?
French Press Tarihi
French Press Nasıl Kullanılır?
French Press Kullanmanın Avantajları
French Press İçin En Uygun Kahve Hangisi?

Merakınızı Gideriyoruz: French Press Nedir?

french press, kahve fincanı ve kahve

İçinizdeki kahve tutkusuna dur diyemiyor, kahveye dair merak ettiklerinize bir yanıt mı arıyorsunuz? O halde tam şu an doğru yerdesiniz!

3. nesil kahveciliğin gün geçtikçe popüler hale gelmesi ile birlikte, kendi evinin baristası olmak isteyenler de çoğaldı. Kahve tarihine, kahve kültürüne ve kahve demleme yöntemlerine ilgi duyan bu kişiler, evde demledikleri kahveler ile damak zevklerine en uygun tadı yakalamaya çalışıyor.

French press ise tam da bu noktada kahve tutkunlarının imdadına yetişiyor. Yalnızca kahve değil çay demlemek için de kullanılan french press, çayını ve kahvesini kendisi hazırlamayı seven fakat bunun için çok vakti olmayanlar için ideal demleme ekipmanlarından biri olarak öne çıkıyor.

French press nedir sorusunu ise çoğunlukla silindir bir cam hazne, piston ve süzme filtresinden oluşan kahve demleme ekipmanı olarak yanıtlamak mümkün.

French press makinesinin içerisinde yer alan ızgaralı bir forma sahip olan piston, kahvenin demlenmesi esnasında kahve çekirdeklerinin haznenin en alt kısmında kalmasına yardımcı olmaktadır.

Hemen herkesin french press olarak adlandırdığı bu ekipmanın Türkçe anlamı ise “Fransız baskısı” olarak ifade ediliyor. Ayrıca kuzey Amerika eyaletlerinde french press, Türkçe’ye “kahve baskısı” olarak çevrilen “coffee press” olarak anılmaktadır.

Ağırlıklı olarak filtre kahve demlemek üzere kullanılan french press makinelerinden, bitki çaylarının demlenmesi için ve hatta zaman zaman kabuklu deniz ürünlerinin süzülmesinde de yararlanılıyor.

Diğer kahve ekipmanlarına göre basit ve fonksiyonel olan yapısı, french pressin en önemli tercih nedenleri arasında yer alıyor. Bu yüzden genellikle yeni kahve yapmaya başlayan kişilere de sunduğu artılar nedeniyle french press kullanmaları öneriliyor.

French press nedir sorusunu yanıtladık. Fakat kahve tüketimini önemli ölçüde kolaylaştıran french press ile ilgili bilinmesi gerekenler elbette yalnızca bununla sınırlı değil. O halde gelin şimdi de icadı 19. yüzyılın ilk yıllarına dayanan french press tarihine göz atalım!

French Press Tarihi

kahve fincanına french pressten dökülen kahve

Bugün kahve severlerin vazgeçilmezi olan french pressin icadı, 1800’lü yıllara dayanıyor. Fakat french pressin İtalyanlara mı yoksa Fransızlara mı ait bir buluş olduğu konusunda yapılan tartışmalar, aradan geçen iki asrı aşkın yıla rağmen hala devam ediyor.

Almış olduğu isimden dolayı french pressin Fransızlara ait bir kahve demleme ekipmanı olduğu düşünülüyor. Ne var ki bunun tam aksine bugün kullandığımız french press makinelerine benzer yakınlıktaki ekipmanı üreten ve bu cihazın patentini alan kişinin bir İtalyan olması bu tezi çürütüyor.

French pressin icat edilmesine dair türlü hikayeler anlatılsa da en çok bilineni french pressin Fransız bir asker ve İtalyan bir tüccar tarafından keşfedildiği.

Hikayeye göre bir Fransız asker, kamp ateşinde kahve yapmak istemiş fakat suyun içerisine kahve çekirdeklerini atmayı unutmuştur. Bunun üzerine kahve çekirdeklerini sonradan ilave eden asker, su kaynadıkça kahve tanelerinin de yukarı çıktığını görür.

Suyun üzerinde yüzen kahve çekirdeklerini ayırarak yalnızca kahveyi içmek için bir yol ararken aklına bir fikir gelir. Bunun üzerine yakınlardaki İtalyan tüccardan metal bir filtre satın alır.

Daha sonra asker, satın aldığı metal filtreyi kahvenin demlendiği kabın iç kısmına doğru bir çubuk yardımıyla iter. Böylece kahve tanecikleri en alt kısımda hapsolur ve asker kahveyi süzerek fincana döker.

Sonucun başarılı olma ihtimalinin düşük olduğuna inansa da tadına bakar ve şaşırarak bunun hayatında içtiği en iyi kahve olduğunu düşünür. Böylece Fransız asker ve İtalyan tüccar, aradan yıllar geçtiğinde bile herkesin severek kullanacağı bir kahve demleme ekipmanının öncüleri olmuşlardır.

french pressten kahve bardaklarına dökülen kahve

Öte yandan günümüzde kullanılan french press işlevini gören bu cihaz, keşfedildiği günden bu güne pek çok farklı değişikliğe uğramış, ün kazanması neredeyse bir asır almıştır.

 • Tarihler 1852’yi gösterdiğinde, kahve tüketiminin Fransa’da yaygınlaştığı dönemlerde Mayer ve Delforge adlı iki Fransız girişimci french pressin çalışma mantığına benzer bir kahve demleme ekipmanı icat etmişlerdir. Fakat bu ekipman günümüzde kullanılan french presslerden oldukça farklıdır.
 • 1929 yılında Milano’da yaşayan Attilio Calimani tarafından başka bir kahve ekipmanı tasarlanıp geliştirilmiş ve patenti ise ABD’de alınmıştır.
 • French pressin dünyaya tanıtılması ve pazarlanması ise 1958 yılında Faliero Bondani sayesinde olmuştur. Patenti alınan press cihazı, önceki yıllarda üretilenlerden farklı olarak daha iyi bir filtreye sahiptir.
Patenti alınan bu tasarım daha sonra bir şirket tarafından geliştirilir ve üretime alınır. Üretimini yapan şirketin Fransa menşeili olması, ekipmanın isminin “french press” olarak anılmasına neden olmuştur.


French pressin pazarına tanıtılması ve satılması ise Bodum isimli bir şirket öncülüğündedir.

Son olarak french presse dair bilgilerin yer aldığı ilk yazılı kaynak ise James Hoffmann’ın “World Atlas Of Coffee” adlı kitabı olmuştur.

French Press Nasıl Kullanılır?

french presste kahve demleyen kadın

Daha önce de söz ettiğimiz gibi french press, diğer kahve ekipmanlarına göre çok daha basit bir tasarıma sahiptir. Bu yüzden eğer siz de kahve demleme konusunda yeterli tecrübeniz olmadığını düşünüyorsanız french pressin kolay sistemine kısa sürede alışabilir, hem kendiniz hem de sevdikleriniz için çok pratik bir şekilde eşsiz lezzete sahip kahveler hazırlayabilirsiniz. Peki french press nasıl kullanılır?

French press kahve yapımının zannedildiğinden de basit olduğunu belirtelim. İhtiyacınız olan malzemeler sırasıyla kahve, sıcak su ve tabii ki french press. Kullanacağınız ölçüler damak zevkinize göre zamanla şekillenecek olsa da ilk etapta 2 tatlı kaşığı kalın öğütülmüş filtre kahve ve 300 ml. sıcak su bir fincan kahve için yeterli olacaktır.

French press kahve yapımı için uygulamanız gereken adımlar ise şu şekilde;

 1. İlk olarak french pressi ısıtmak adına içerisine bir miktar sıcak su dökün ve çalkaladıktan sonra bu suyu atın.
 2. Bu adımda french pressin içine önce kahveyi sonra da sıcak suyu dökün. Yalnız suyu dökerken saat yönünün tersine doğru daireler çizerek ve oldukça yavaş hareket etmeye özen gösterin. Bu hareketiniz kahve çekirdeklerinin yanmasını önleyecektir.
 3. Kahvenin demlenmesi için pressin kapağını kapatın ve 5 ila 7 dakika boyunca kahvenin demlenmesini bekleyin.
 4. Yeteri kadar bekledikten sonra kahvenin süzülmesi için pressin üst kısmına bastırın ve çekirdekler aşağıda kaldıktan sonra kahvenizi fincana dökün.

Gördüğünüz gibi french press kullanımı gerçekten de çok kolay. O halde bundan sonra profesyonel bir baristanın elinden çıkmışcasına lezzetli ve kaliteli bir kahve hazırlamamak için hiçbir nedeniniz yok!

French Press Kullanmanın Avantajları

tezgahın üzerinde duran kahve ekipmanları ve french presste kahve demleyen kadın

French pressin diğer kahve demleme yöntemlerine göre daha çok tercih edilmesinin elbette ki pek çok nedeni bulunuyor. Bu nedenleri aşağıdaki gibi maddelemek mümkün;

 • Kahvenizi Kolaylıkla Hazırlayabilirsiniz

Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi french pressin tasarımı diğer kahve demleme ekipmanlarına göre çok daha basittir. Bu nedenle hayatında ilk kez kahve demleyecek olanlar için bile french press, ideal kahve demleme ekipmanıdır.

Kahve nasıl yetişir merak ediyorsanız Kahve Nasıl Yetişir? Kahveye Dair Merak Ettikleriniz başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

 • Damak Zevkinize En Uygun Lezzeti Yakalayabilirsiniz

Kullanım kolaylığı sunmasının yanı sıra french press, damak zevkinize en uygun lezzeti yakalamanıza da yardımcı olmaktadır. Nasıl mı?

French press ile kahve demlerken demleme süresini, kahvenin lezzetini seveceğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. French presste ideal kahve demleme süresi 5-7 dakika arasında değişmektedir. Eğer yumuşak içimli kahve çeşitlerini daha çok seviyorsanız demleme süresini kısaltabilirsiniz.

Öte yandan daha sert bir kahve içmek isterseniz de demleme süresini uzatarak istediğiniz aromayı yakalayabilirsiniz. French press ile demlenen kahvelerden çıkan yağ miktarı daha yüksektir. Bu da elde ettiğiniz kahvenin aromasının çok daha sert ve güçlü olmasına yardımcı olur.

Ayrıca sıcaktan bunaldığınız yaz aylarında evde soğuk kahve demlemek istediğinizde de kahvenizi french press ile şipşak hazırlayabilirsiniz!

 • Ekstra Ekipmana İhtiyaç Duymazsınız

french press ve diğer kahve demleme ekipmanları

Kahvenizi french press ile demlemeye karar verdiyseniz filtre kağıdına ya da bir başka demleme ekipmanına ihtiyacınız olmayacak. Üstelik French press ile zaman ve maliyetin yanı sıra elektrikten de tasarruf edebilirsiniz. Böylece kahvenizi isterseniz iş yerinde mola verdiğinizde, isterseniz parkta dinlenirken isterseniz de evinizin balkonunda oturup etrafı izlerken demleyebilirsiniz!

 • French Pressi Kolaylıkla Temizleyebilirsiniz

French press tüm bunların yanı sıra kolayca temizlenebilen bir kahve demleme ekipmanıdır. Demleme işlemi tamamlandıktan sonra sonra biraz deterjan ve su yardımıyla hızlıca cihazınızın temizliğini sağlayabilirsiniz. Öte yandan french presste biriken kahve kalıntılarının da rutin aralıklarla detaylı olarak da temizlenmesi gerektiğini unutmamalısınız.

French Press İçin En Uygun Kahve Hangisi?

french presste kahve demlerken arkadaşı ile sohbet eden kadın

French press nedir sorusunu yanıtladık ve avantajlarına değindik. French press ile ilgili en çok yapılan araştırmalardan bir tanesi de hangi kahve çeşidinin french presste daha lezzetli bir şekilde demlendiği.

Öncelikle french press kullanıyorsanız damak zevkinize uygun olduğunu düşündüğünüz tüm kahve çekirdeklerini tercih edebileceğinizi belirelim. Öte yandan iri taneli öğütülmüş kahve çekirdekleri, french presste demlendiğinde ortaya çıkan tat çok daha iyi olur.

Ayrıca tahmin edebileceğiniz gibi kahve çekirdeklerinin taze çekilmiş olması da da demlediğiniz kahvenin lezzetini belirleyen temel noktadır. Çünkü kahve çekirdekleri kavrulurken çıkan karbondioksit çekirdeğe karışarak çekirdekteki doğal yağları korumaya yardımcı olur.

Uzun süre önce çekilen ve tazeliğini kaybeden kahve çekirdeklerinden çıkan karbondioksit miktarı ise daha fazladır. Bu da doğal yağların azalmasına neden olur ve demlenme işlemi sırasında kahvenin lezzetine etki eder

Seçtiğiniz kahvenin kavrulma şekline damak zevkinize uygun olarak karar verebilir, kahvenizi demledikten sonra afiyetle içebilirsiniz. Kahve çeşitlerinde bulunan kafein miktarı değiştiğinden gün içerisinde içtiğiniz kahve miktarını da kahve türüne uygun olarak ayarlayabilirsiniz.

En taze ve kaliteli kahve çekirdekleri, aromalı filtre kahve ve yöresel filtre kahve çeşitleri için ise elbette kahve uzmanı Mocaco Coffee kalitesine güvenebilir, siparişlerinizi tek tıkla oluşturabilirsiniz.

Öte yandan satın aldığınız kahve çekirdeklerini demleyebileceğiniz en kaliteli kahve demleme ekipmanları için de buraya tıklayabilirsiniz

Sizler için french press nedir sorusunu yanıtladık. Umuyoruz ki içeriğimiz ile sizlere fayda sağlayabilmiş, kahve keyfinize ortak olabilmişizdir. Kahve konusundaki uzmanlığımız ile hazırladığımız diğer yazılarımız için Mocaco Blog sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın!.

Önceki Makale Geçmişten Günümüze Kahvenin Tarihi Yolculuğu
Sonraki Makale Ankara'da Kahve Nereden Alınır?