Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? - Mocaco Coffee

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Bol köpüklü bir Türk kahvesine kim hayır diyebilir ki! Hem de o eşsiz lezzeti ile… Peki tadı ile olduğu kadar sunumu ile de kendine hayran bırakan bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır?

Mocaco Coffee olarak bu yazımızda Türk kahvesinin en önemli özelliği olan köpüğün sırrını açıklıyoruz. O halde gelin, lezzetli mi lezzetli, bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır birlikte bakalım!

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

kitap üzerinde bir fincan bol köpüklü türk kahvesi

şık türk kahvesi sunumu

Gördüğünüz gibi bol köpüklü bir Türk kahvesi yapmak hiç de zor değil. Siz de yukarıdaki adımları takip ederek bol köpüklü bir Türk kahvesi yapabilirsiniz. Ayrıca Türk kahvesinin şık bir sunum ile anlam kazandığını da belirtmek isteriz.

Kahve sunumunuzu en iyi hale getirmek için Misafirleriniz İçin 4 Farklı Türk Kahvesi Sunumu başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Ancak Türk kahvesini çok daha lezzetli yapabilmek için birtakım püf noktaları da vardır. Dilerseniz artık Türk kahvesinin püf noktalarının neler olduğuna bakalım.

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Yapmak için Püf Noktalar

geleneksel sunuma sahip türk kahvesi ve cezve Bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır artık biliyorsunuz. Peki bol köpüklü Türk kahvesi yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

İşte lezzetli, bol köpüklü Türk kahvesinin püf noktaları!

  • Taze Kahve Kullanın

Bol köpüklü bir Türk kahvesi yapmak için elbette taze kahve kullanmalısınız. Bunun için kahveyi aldığınız yere dikkat etmeniz gerekir. Eğer kahveyi güvenmediğiniz bir yerden satın alırsanız, acı ve bayat bir tat ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca Türk kahvesini çekirdek halinde alıp kendiniz öğütebilir, böylece uzun süre tazeliğini koruyabilirsiniz.

Fakat kahve öğütücünüz yoksa da üzülmenize gerek yok. Mocaco Coffee aracılığıyla kahve çekirdeklerini istediğiniz gibi çektirebilir, taze çekilmiş Türk kahvesinin farkını hissedebilirsiniz. Üstelik taze kavrulmuş kahve çekirdekleri ile lezzeti ikiye katlayabilirsiniz.

Ek olarak Türk kahvesini saklarken vakumlu kavanozlar tercih etmenizi ve kahvenin hava ile temasından kaçınmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede kahveyi daha uzun süre taze olarak muhafaza edebilirsiniz.
  • Kaliteli Cezve Tercih Edin

bakır cezvede kumda pişen türk kahvesi
Bol köpüklü bir Türk kahvesi yapmak için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da cezve seçimi olacaktır. Kaliteli cezve tercih ederek Türk kahvesinin lezzetini artırabilirsiniz. Ayrıca cezvede kullanılan materyalin de Türk kahvesinin lezzetini etkilediği bilinir.

Örneğin bakır bir cezve, kahveden en iyi tadı almanıza yardımcı olur. Çünkü bakır, ısıyı çok iyi ileten bir malzemedir. Dolayısıyla daha homojen bir sıcaklık elde etmenize yardımcı olur. Yine çelik veya porselen cezveler de kullanabileceğiniz diğer cezvelerdir. Ancak bol köpüklü bir Türk kahvesi için bakır cezve en ideal seçimdir.
  • İçme Suyu Kullanın

Kahveye eklenen suyun pH değerinin 6 ile 8 arasında olması idealdir. pH değeri 6’dan düşük olan su, kahvenin tadını acı bir hale getirirken; ph değeri 8’den yüksek olan su, kahvenin olması gerekenden daha yumuşak bir tada sahip olmasına neden olacaktır.

Ayrıca içme suyu yerine kullanılan musluk suyu, kireçli bir yapıdadır. Bu durum ise cezvede korozyona neden olabilir. Hatta iyi arıtılmamış musluk suyunun, insan sağlığı üzerinde de son derece zararlı etkileri bulunmaktadır.

Diğer yandan içme suyu, genellikle ideal ph aralığına sahip olduğu için Türk kahvesi yapımına en uygun özelliğe sahiptir. Ek olarak, Türk kahvesi yaparken soğuk içme suyu tercih etmenizi öneririz. Böylece lezzetli bir Türk kahvesi yapabilirsiniz.
  • Kısık Ateşte Pişirin

kısık ateşte bakır cezvede pişen türk kahvesi
Harlı ateş olarak adlandırdığımız yüksek ateş, Türk kahvesine uygun bir pişirme derecesi değildir. Eğer Türk kahvesi, yüksek ateş ile pişirilirse kahve yanabilir. Ayrıca kabarıp taşabilir. Bu nedenle kahvenin kısık ateşte pişirilmesi gerekir.
  • Türk Kahvesini Karıştırmayın

Türk kahvesini pişirirken karıştırmamalısınız. Eğer kahveyi pişirirken karıştırırsanız bol köpüklü bir kahve yerine az köpüklü ya da köpüksüz bir kahve elde edebilirsiniz.

Öte yandan sade, orta ya da şekerli kahvenizi ocağa koymadan önce 30 saniye kadar karıştırabilirsiniz. Böylece daha homojen bir kıvam elde edebilirsiniz. Ancak belirttiğimiz gibi Türk kahvesini ocağa koyduktan sonra artık karıştırmamalısınız.

Bu yazımızda, bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır sorusunu yanıtladık. Siz de yukarıdaki adımları takip ederek ve püf noktaları dikkate alarak lezzetli, bol köpüklü bir Türk kahvesi hazırlayabilirsiniz.

Kaliteli kahve çekirdekleri sayesinde lezzetli bir Türk kahvesi için Mocaco Coffee’ye güvenebilir; klasik Türk kahvesi, dibek kahvesi veya damla sakızlı Türk kahvesi gibi Türk kahvesi çeşitlerinden dilediğinizi sipariş edebilirsiniz.

Türk kahvesi çeşitleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için Keyifle Yudumlayacağınız Türk Kahvesi Çeşitleri başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Son olarak kahve konusundaki uzmanlığımız ile hazırlamış olduğumuz içeriklerimiz için kahve rehberi sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın!
Önceki Makale Mocha Nedir? Adım Adım Mocha Tarifi