kahve yanında su ve ikramlıklar

Kahvenin Yanında Neden Su İkram Edilir?

Geleneksel Türk kahvesi içilirken adet olduğu üzere su ikram edilir. Peki bunun aslında sağlık açısından da oldukça önemli olduğunu hiç düşündünüz mü? Yazımızda kahve yanında su ikramından bahsedeceğiz ve suyun kahveden önce mi yoksa sonra mı içilmesi gerektiğini irdeleyeceğiz!

Kahvenin Yanında Su Neden İkram Edilir?

Türk kahvesi geleneksel lezzetinin yanı sıra sunumuyla da öne çıkar. Özellikle gelen misafirlere ikram edilen kahve yanında mutlaka ikramlıklar da sunulur. Bunlardan biri de küçük bir shot bardağında sunulan sudur. Kahve ve su neden yan yana sunulur sorusunun cevabı, kahve telvesinin ağızda bıraktığı nahoş tadı temizlemektir.

Osmanlı saray geleneklerinden de biri olan kahve yanında su ikramı, kahve kalıntılarını temizlemek için sunulurdu. Osmanlı dönemindeki rivayetlere göre ise eve gelen misafirin aç olup olmadığını anlamak üzere kahve yanında su da ikram edilirmiş. Misafir ilk olarak suyu tercih ederse aç olduğuna, kahveye uzanırsa ise tok olduğuna işaretmiş. Bu yaygın rivayet dışında Osmanlı Padişahlarına yönelik zehir ihtimalini ortadan kaldırmak için de su ikram edildiği rivayet edilir. Buna göre padişah önce kahveye daha sonra da suya parmağını değdirir, çeşnişibaşı da kahvenin zehirli olup olmadığını buradan anlarmış. Ayrıca kız isteme merasiminin bir geleneği olan damada tuzlu kahve ikram etmede de su kullanılır. Damadın ağzını yakan tuzlu kahve sonrası su ikram edilir. Bu geleneğe yönelik detaylı bilgiler için Tuzlu Kahvenin Anlamı Nedir başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.  

Geleneksel bir ikram olan kahve yanında su, hazmı da kolaylaştırır. Türk kahvesinin aromasını gerçekten deneyimlemek için arada su ile ağzı temizlemek önerilir. Yine kahvedeki acı tadı dengelemek için de su bardağı konulur.

türk kahvesi yanında su ve lokum

Kahve Yanında Su Önce mi Sonra mı İçilir?

Kahve yanında su ikramının neden yapıldığını irdeledik. Peki kahvenin yanındaki suyu ne zaman içmemiz gerektiği ile ilgili bilimsel bilgiler var mı? Kahve ve su uyumu, rivayetler ile beraber basit bir gerçeğe dayanır. Kahvedeki acımsı tadı dengelemek ve ağzı da temizlemek için en doğru ikramlık sudur. Ayrıca kahvedeki yüksek orandaki oksalat, böbrek taşı oluşumuna da neden olabilir. Bundan dolayı kahve veya çay içildiğinde azalan su oranını tekrar vücuda kazandırmak için su içmek tavsiye edilir.

Kahvenin yanındaki suyun ne zaman içilmesi gerektiği ile ilgili bilimsel tavsiye ise yoktur. Genellikle kahveden birkaç yudum aldıktan sonra su içilmesi önerilir. Bununla birlikte kahve içmeden önce birkaç yudum su içmeniz de ağzı temizlemek ve kahve aromasını daha net alabilmek için önerilir. Kısacası kahve yanında suyu önce veya sonra rahatlıkla içebilirsiniz. Seçiminize göre Türk kahvesi yanında suyu ikram ederek kahvenin acımsı tadını dengeleyebilirsiniz.

Kahvenin Yanında Ne İkram Edilir?

Kahvenin yanında neden su ikram edildiğine değindik. Bir de başka hangi ikramlıkların servis edileceğine göz atalım. Türk kahvesi söz konusu olduğunda su ile birlikte lokum, hurma, kestane şekeri, draje çikolata ve ekler servis edilir. Ayrıca birbirinden lezzetli kek ve pasta çeşitleri de kahvenin yanında epey yakışır.

Türk kahvesi dışında filtre ve diğer kahve çeşitleri için de makaron, adet pasta, çikolata topları, kurabiye çeşitleri kahveye eşlik eder. Bununla birlikte kahvenin asıl aromasını almak ve şeker dengesini korumak için içeceğiniz kahvenin şekersiz olması gerekir. Hem Türk kahvesinde hem de diğer kahvelerde şeker kullanmadan tatlının tadını daha çok alabilirsiniz. Ayrıca kahvenin acı aromasını dengeleyerek tatlı ihtiyacını karşılamak amacıyla da sıraladığımız ikramlıkları deneyebilirsiniz.

Mocaco Coffee olarak neden kahve yanında su ikram edilir sorusunu yanıtladık. Birbirinden lezzetli filtre kahveler ile birlikte en güzel ikramlıkları yapabileceğiniz Türk kahvesi çeşitleri için de Mocaco kalitesini tercih edebilirsiniz.

Önceki Makale Dünyanın En Pahalı Kahvesi: Kopi Luwak Kahvesi
Sonraki Makale Gün İçinde Kahve Ne Zaman İçilmeli?