kahve çekirdekleri ve granül kahve

Tüm Yöntemleri ile Evde Makinesiz Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre kahve sevenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de evde filtre kahvenin nasıl yapılacağıdır. Öncelikle evde makinesiz filtre kahve yapabileceğinizi belirtelim. Peki evde makinesiz filtre kahve yapımı için püf noktalar ve gerekli malzemeler nelerdir? Mocaco Coffee olarak evde filtre kahve yapımına dair bilinmesi gerekenleri paylaşacağız!

Makinesiz Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Evde filtre kahve yapmanın birkaç yolu mevcuttur. Makine kullanmadan filtre kahve yapmak istiyorsanız demleme için süzgeç, kağıt filtre veya kullanmadığınız bir kumaş parçasını değerlendirebilirsiniz. Makinesiz evde filtre kahve yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler ise şu şekildedir:

  • 200 ml su (1 su bardağı)
  • İnce öğütülmüş kahve
  • Kağıt filtre veya süzgeç

Yukarıdaki malzemeleri temin ettikten sonra kahvenin demlenmesi için gerekli süreyi de tutmanızı tavsiye ederiz. Peki gerekli malzemeleri tezgaha koyduktan sonra evde filtre kahve nasıl demlenir?

kağıt filtreli fincana su ekleyen birisi

French Press Olmadan Filtre Kahve Yap ma Yöntemleri

Evde French press olmadan filtre kahve yapımının popüler iki yöntemi mevcuttur. Bunlardan biri çoğu evde bulunan çaydanlık diğeri ise elektrikli cevzedir. Peki bu yöntemler ile evde filtre kahve nasıl yapılır?

Cezvede Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

İşte 4 aşama ile cezvede filtre kahve nasıl yapılır sorusunun cevabı!

1.     Suyu Uygun Derecede Isıtın

Lezzetli bir filtre kahve yapımı için öncelikle elektrikli cezveye bir su bardağı kadar suyu ekleyin. Bu aşamada suyu fazla kaynatmadan 1-2 dakika kadar 90 ile 95 derece arasında ısıtın. Kaynamasına yakın suyu cezveden çekebilirsiniz.

2.     Suya Yeterli Miktarda Kahve Ekleyin

Isıtılan suya ince öğütülmüş iki kaşık kahve ekleyin. Ardından homojen hâle gelmesi için 40 saniye kadar kahve ile suyu karıştırın.

3.     Kahveye Soğuk Su İlave Edin

Kahveyi süzmeden önce ise kahve ve su karışımına az miktarda soğuk su ekleyin. Soğuk su ekleyerek kahvenin dibe çökmesini de önleyebilirsiniz.

4.     Kahve Süzme İşlemine Geçin

Son olarak kahve ve su karışımının lezzetli hâle gelmesi için süzme işlemini tamamlamalısınız. Bu aşamada kağıt filtre veya süzgeç kullanarak süzme işlemine başlayın. Filtre kağıdı kullanarak yapacağınız demleme işlemi için fincana kahveyi boşaltın. Ardından bardağın içine kağıt filtreyi yerleştirerek 5 dakika kadar demlenmeye bırakın.

Kahveyi demledikten sonra da kağıt filtreyi bardaktan alabilirsiniz. İşte evde filtre kahve yapmanın aşamaları bu kadar basit! Peki makinesiz filtre kahve yapmak için başka hangi yöntemler tercih edilebilir?

su ısıtıcısından fincana su aktaran biri

Çaydanlıkta Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Evde elektrikli cezvesi olmayanlar çaydanlık aracılığıyla da filtre kahve hazırlayabilirler. Çaydanlıkta filtre kahveyi pratik şekilde hazırlamanın aşamaları ise şu şekildedir:

  1. Kahvenin suyunu ayrı bir demlikte fazla kaynatmadan ısıtın.
  2. Filtre kahve için çaydanlığa süzgeç takın ve çaydanlığın içine iki yemek kaşığı kadar ince öğütülmüş kahve ekleyin.
  3. Isıtılan suyu yavaş yavaş kahvenin yer aldığı çaydanlığın içine ilave edin. Dairesel hareketler ile suyun tamamını çaydanlığa boşaltın.
  4. Suyu ilave ettikten sonra çaydanlığın kapağını kapatın ve ocağın altını yakın.
  5. Kahveyi 7 dakika kadar demlemeye bıraktıktan sonra filtre kahveyi bardağa doldurabilirsiniz. Şimdiden keyifli yudumlar dileriz!

Evde Filtre Kahve Yapmanın Püf Noktaları

Evde filtre kahveyi nasıl yapabileceğinizi paylaştık. Paylaştığımız yöntemleri denerken ise göz önünde bulundurmanız gereken püf noktalar mevcuttur. Evde filtre kahve yaparken aşağıda sıraladığımız unsurlara dikkat edebilir, istediğiniz aromada filtre kahveyi hazırlayabilirsiniz. İşte french press olmadan filtre kahve yapımında dikkat edilmesi gereken unsurlar:

1.    Kahvenin Suyu

Kahvedeki en önemli unsurlardan biri olan su, muhakkak ılık şekilde kahveye aktarılır. Kaynamış bir su, kahvenin yanmasına ve kahvede istenmeyecek oranda bir acılığa sebep olacaktır. Bunun önüne geçmek için soğuk veya ılık suyu en fazla 95 derecede kaynatmadan ısıtmak gerekir. Ayrıca su ısındıktan sonra 1 dakika kadar bekletip kahveyi ilave etmek daha lezzetli bir kahve tadı da yaratacaktır.

2.    Kahve Çekirdeği

Filtre kahvenin hem taze hem de öğütülmüş olması, berrak ve pürüzsüz bir görünüm için gereklidir. Bu doğrultuda, kahvenin son kullanma tarihine dikkat ederek öğütülmüş şekilde sipariş etmenizi veya öğütücüsünüz varsa onunla öğütmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca hangi ekipmanı veya yöntemi denerseniz deneyin, aromatik ve pürüzsüz bir kahve deneyimi için de Mocaco Filtre Kahve Çeşitlerinden hoşunuza gideni sipariş edebilirsiniz.

3.    Kahve Ölçüsü

Kahve yapımında sık yapılan hatalardan biri fazla veya az miktarda kahve kullanmaktır. Filtre kahve tarifi için su ile kahve ölçüsünü aynı oranda ayarlamak önemlidir. Eğer bir su bardağı kadar kahve su kullanacaksanız 2 yemek kaşığı kadar kahve kullanmanız gerekir. Genel olarak orta büyüklükteki bir kahve fincanı için 1 yemek kaşığı yeterli olacaktır. Bununla beraber kişi sayısına ve kahvenin yoğunluğuna göre 2-3 yemek kaşığı kadar eklemeniz gerekebilir.

4.    Kullanılacak Ekipmanlar

Kahvenin aromatik ve lezzetli olmasını direkt etkileyen unsurlardan biri uygulanan demleme yöntemidir. Öğütülmüş kahveyi cezve, filtre kahve makinesi veya çaydanlık ile demleyebilirsiniz. Bununla birlikte demleme işleminde muhakkak kullanacağınız ekipmana göre hareket etmelisiniz. Örneğin elektrikli cezve kullanıyorsanız demleme işleminde kağıt filtre kahveyi bulundurmanız gerekir.

Evde filtre kahve makinesi ile demleme yapacaksanız ise makinenin ayarlarına dikkat ederek hareket etmenizi öneririz. Özellikle su haznesi ve filtre bölmesine doğru şekilde ayarlayarak kahvenin özgün tadını muhafaza edebilirsiniz. Evde filtre kahve makinesinin nasıl kullanılması gerektiğini öğrenmek için ise Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizinle french press olmadan filtre kahve yapımının denenebilecek tüm yöntemlerini paylaştık. Filtre kahve makinesiz yapımı için gereken tüm kahve ürünlerini Mocaco kalitesinden tercih edebilirsiniz.

 

Önceki Makale Espresso'nun Püf Noktaları: Evde Espresso Nasıl Yapılır?
Sonraki Makale Dünyanın En Pahalı Kahvesi: Kopi Luwak Kahvesi