Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır?

Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır?

Filtre kahve zevkini evde de yapmayı sağlayan filtre kahve makinesi nasıl kullanılır biliyor musunuz? Farklı markaların filtre kahve makinesi kullanımının ortak yönleri nelerdir? Öğütülmüş kahve çekirdeklerinden yapabileceğiniz filtre kahve için pratik kullanımı sahip kahve makinesi alabilirsiniz. Peki bu makineler ile filtre kahve nasıl kullanılır ve kahve makinesi nasıl kullanılır?

Filtre Kahve Makinesi Nedir?

Kahve makinesinin özelliklerinden biri kullanım kolaylığı sunarak hızlı şekilde kahve yapmanızı sağlamasıdır. Bazı kahve makinelerinde kahve çekirdeği öğütme imkanı varken diğerlerinde ise öğütülmüş kahveyi kullanma imkânı mevcuttur. Filtre kahve makinesinin temel işlevi, öğütülmüş kahvenin sıcak su yardımıyla kahve tozunun üzerinden geçirilmesi işlemini yerine getirmektir. Filtre kahve aromasının en iyi şekilde yansıtılmasını sağlayan bu cihaz, ilk kez 1908 yılında filtre kağıtlı şekilde Alman bir girişimci tarafından bulundu. O tarihten bugüne değin filtre kahve makinesi ile kahve aromasının özgün tadını alabilmek mümkün.

Filtre Kahve Makinesi Özellikleri

Peki filtre kahve makinesinin kullanımına dair genel özellikler nelerdir? İşte filtre kahve makinesi özellikleri:

  • Makineyi kullanarak demleme süresi, kahve oranı, kahve koyuluğu ve demleme seçimi gibi ayarlardan istediğinizi tercih edebilirsiniz.
  • Su haznesi, filtre bölümü, ısıtma elemanı ve kahve sürahisi aparatları bulunur.
  • Diğer kahve makinelerine göre kullanımı çok daha kolaydır.
  • Otomatik damlatıcı özelliğini barındırarak kahvenin sıcak kalmasını sağlar.
  • Açma ve kapama düğmesi ile makineyi kolayca kontrol etme imkânı sunar.
  • Makinenin yay ve contadan oluşan damlama emniyeti sayesinde ısıtma aşamasında su damlasını önlenir.
  • Pek çok filtre kahve makinesindeki ayarlanabilir zamanlama ile istenilen saatte kahve pişerek hazır duruma gelir.
  • Hem ev hem de ofiste kullanıma uygun olan farklı ebat ve renkte çeşitleri mevcuttur.
  • Taze ve aromalı kahve için demlemeden önce öğütmeyi sağlayan öğütücü aparatı bulunur.

Filtre kahve makinesine sıcak su konulup konulmadığı merak edilir. Makineye isterseniz sıcak su koyabilirsiniz ancak kahve aromasını etkileyen ana unsurlardan biri ılık suyun makine aracılığıyla ısınmasıdır. Bundan dolayı kahve makinesine soğuk veya ılık su koyarak ısınmasını sağlamalısınız. 

elinde ölçek ile kahve tutan biri

Filtre Kahve Makinesinde Hangi Kahveler Yapılır?

Filtre kahve makinesini kullanarak sıcak su ile demlenen tüm kahveleri yapabilirsiniz. Öncelikle filtre kahve makinesi ile yapacağınız başlıca kahvenin öğütülmüş kahve çekirdekleri olduğunu söyleyelim. Bununla beraber filtre kahve makinesi ile esprosso bazlı kahvelerin yapılamayacağını da belirtelim. Genel olarak filtre kahve makinesi ile filtre kahve başta olmak üzere Americano, Orta Amerika kahve çekirdekleri ideal bir seçimdir. Filtre kahve makinesine yakışacak enfes aromadaki öğütülmüş kahveler için Mocaco Filtre Kahve Çeşitlerine göz atabilirsiniz. Mocaco üzerinden kahve yapmaya imkân sağlayan yüksek kalitedeki makineler için Filtre Kahve Makinesi sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

4 Adımda Filtre Kahve Makinesi ile Kahve Yapımı

Filtre kahve makinesi kullanımı sırasıyla aşağıdaki adımlardan oluşur:

1- Su Haznesini Doldurma

Öncelikle makinenin cam su haznesini doldurmak için kahve miktarına göre içilebilir ılık veya soğuk suyu fincandan hazneye aktarın. Bu aşamada kişi sayısına göre kahve miktarını belirlemek buna göre de su miktarını kararlaştırmak gerekir. Su haznesindeki ölçek sayesinde rahatlıkla miktarı belirleyebilirsiniz.

2- Filtre Kağıdını Yerleştirme

Filtre kahve hazırlamak için kahve makinesinin kağıt veya metal filtreleri tutan bölüme filtre kağıdı yerleştirin. Kağıt filtre veya yenilenebilir filtre, makinenin filtre bölümüne yerleştirilir. Kağıdın şekil alması için üzerine birkaç damla su ile ıslatabilirsiniz. Bu aşama filtre kahve demlemenin önemli bir unsurudur. Kahvenin aromasını yansıtırken fazla yağı da çeker. Filtre kağıt kullanmanın temel işlevi, öğütülmüş kahve ile demlenen kahvenin karışmasını önlemektir.

3- Kahve Ekleme

Filtre yani öğütülmüş kahve veya kahve çekirdeği çeşitlerinden birini seçerek 9 gramlık ölçeğe göre kahve bölümüne ekleyin. Burada dikkat etmeniz gereken yine kişi sayısına göre ölçek veya yemek kaşığı ile kahve miktarını belirlemektir. Eğer makine aracılığıyla kahve çekirdeklerini kendiniz öğütmek istiyorsanız bazı makinelerde yer alan öğütücü hazneye kahveyi eklemeniz yeterli olacaktır. Öğütme ayarını da belirleyerek kahve aromasının nasıl olması gerektiğini kolayca belirleyebilirsiniz.

4- Makineyi Çalıştırma

Kahve makinesi çalışma sisteminin en kolay aşaması ise makinenin kahveyi öğütmesidir. Makinenin açma düğmesine basarak kahvenin demlemesini sağlayabilirsiniz. Tek kişilik filtre kahve için 3 dakika kadar kahveyi bekletmeniz yeterlidir. Kişi sayısına göre kahve demleme süresi de artacaktır.

İşte mis gibi kahve yapmak için dikkat etmeniz gereken tüm aşamalar bu şekildedir.

Kahvede yumuşak tadı sevenler için ise sütlü filtre kahve önerebiliriz. Alacağınız filtre kahve makinesinin süt köpürtme veya süt ısıtıcısı özelliği bulanabilir. Genel olarak ise standart bir filtre kahve makinesinde süt ısıtma aparatı yer almaz. Bu durumda sütlü filtre kahve yapmak için sütü ayrı bir cezvede ısıtmanız gerekir.

Mocaco Coffee olarak filtre kahve makinesinde kahve nasıl yapılır ve filtre kahve makinesi kullanımı nasıldır sorularını yanıtladık. Mocaco Coffee olarak kahve severlere özel hazırladığımız Kahve Rehberi blog adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Önceki Makale Filtre Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir?
Sonraki Makale Latte Nedir, Nasıl Yapılır? Evde Latte Tarifi