Filtre Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir?

Filtre Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir?

Filtre kahve makinelerinin nasıl kullanılacağı kadar nasıl temizleneceği de merak edilir. Eğer filtre kahveyi seviyor ve sık sık makineyi kullanıyorsanız mutlaka filtre kahve makinesi nasıl temizlenir bu sorunun cevabını bilmelisiniz. Ayrıca eldeki malzemeler ile filtre kahve makinesinin temizlenip temizlenmeyeceğine dair detayları da bilmeniz gerekir. Mocaco Coffee olarak sizinle kahve makinesi temizliğini ve dikkat edilmesi gerekenleri paylaşacağız!

Filtre Kahve Makinesinin İçi Nasıl Temizlenir?

Filtre kahve makinelerinde, farklı işlevleri yerine getiren parçalar yer alır. Su haznesi, kahve sürahisi ve filtreleme bölümü bulunan filtre kahve makinelerini en azından haftada bir temizlemek gerekir. Hele ki kahve tiryakisiyseniz ve neredeyse her gün kahve tüketiyorsanız mutlaka belirli günlerde kahve makinesi temizliği yapmalısınız. Peki filtre kahve makinesi temizliğinde öne çıkan yöntemler nelerdir? Sizin için tek tek sıkı bir temizlik sağlayan kahve makinesi temizlik yöntemlerini sıraladık!

Su ile Temizleme

Kahve makinesini en basit şekilde su ile temizleyebilirsiniz. Filtre kahve makinesinin su ile nasıl temizleneceği merak edenler, su ile birlikte limon tozu da kullanarak etkili sonucu görebililer. Su ile filtre kahve makinesi yıkaması için öncelikle tüm ekipmanları çıkarın ve su haznesine su, limon tozu veya sirke ekleyin.

Filtre kahve makinesi sirke ile temizlenir mi sorusunun cevabı da evet, sirke ve su ile etkili bir temizlik yapılabilir. Burada önemli olan su haznesine ekleyeceğiniz sirke-limon tozu ve sudan sonra makineyi çalıştırmaktır. Böylece makine içindeki kireçlenmiş tabakanın kabararak hızlıca çıkmasını sağlarsınız. Bu yöntem ayrıca makinenin kireçlenmesini de önleyeceği için gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz kahve makinesi temizleme yöntemleri arasındadır.

Bulaşık Deterjanı ile Temizleme

Kahve makinesini pratik şekilde temizlemek için hemen hemen çoğu evde bulunan deterjanları da kullanabilirsiniz. Öncelikle makinenin fişini çektiğinizden emin olun ve demleme sürahisi ile kahve filtre aparatını çıkarın. Bu işlemin ardından sırasıyla şu işlemleri yerine getirin:

 • Lavaboya veya geniş bir yıkama kabına sıcak su doldurun.
 • Çıkardığınız demleme ve filtreleme aparatını sıcak suyun içinde bekletin.
 • Ardından sıcak suyun içine birkaç damla bulaşık deterjanı ve sabun ekleyin.
 • Temiz bulaşık süngeri yardımıyla nazikçe ovalayarak ekipmanları temizleyin.
 • Daha sonra oluşan deterjan köpüğünü ve suyunu durulamak için ılık suyu bir kaba alın ve durulamaya başlayın.
 • Ardından nemli bir bez ile kalan tüm su ve sabun taneciklerini silin.

Bulaşık deterjanı ile makine temizlerken mutlaka durulama aşamasına özen gösterin. Özellikle kireçlenmeyi ve bakteri oluşumunu önlemek ve doğru bir makine yıkaması için bu aşamayı atlamadan ılık suda durulamaya başlamanızı öneririz.

Kahve Makinesi Filtre Temizliği Nasıl Yapılır?

Öğütülmüş kahvenin aromatik tadını veren unsurlardan biri de kahve makinesinin filtre delikleridir. Filtre deliklerinin gözeneklerini tıkandığı veya kireçlendiği zaman kahvenin filtre bölümüne girmesi zorlanır. Böylece kahvenin özgün tadı yerine daha acımsı bir tat ile karşılaşılır. Bunun önüne geçmek için ise kahve makinesinin filtre bölümünü temizlemek gerekecektir.

Oluşabilecek kireç tortularını engellemek için filtreyi kaynar suya en az 10 dakika kadar daldırın. Ardından sert kıllı kullanmadığınız bir diş fırçası ile tortuları temizleyin. Temizlik sonrası kireçlenmeyi önlemek için kahve hazırlarken musluk suyu yerine maden suyu kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Ayrıca maden suyu kullanmak, hazırlayacağınız filtre kahvenin de daha aromatik gelmesine yardımcı olur.

Yine kabartma tozu, sirke ve karbonat kullanmak da makinenin filtre kısmı için önerilen temizleme ürünleridir. Sirke ve karbonatı birbirine karıştırdıktan sonra sıcak su doldurduğunuz bir kapta 15 dakika kadar bekletin. Ardından nazikçe filtreyi ovun ve durulayın. Bu yöntem ile filtrenin daha parlak görünmesini sağlarken kireç tortularının da kahve tadının önüne geçmesini engelleyebilirsiniz.

cam kahve haznesini yıkayan bir kadın

Filtre Kahve Makinesini Temizlerken Yapılan Hatalar

Makineyi temizlerken yapılan hatalardan biri, farklı mekanizmaya sahip bir makinenin kullanım talimatını okumamaktır. Farklı üretici markaların kahve makinesi yine farklı kullanım talimatlarına sahip olabilir. Bu durumu göz önünde tutarak öncelikle markanın web sitesinde veya ilettiği kılavuzdaki talimatları incelemek yerinde olacaktır. Filtre kahve makinesi temizlemede yapılan diğer hataları ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Makineyi çalışır durumda bırakmak-fişi çekmeden temizliğe başlamak,
 • Temizleme aşamasında sert cisimli malzemeler kullanmak ve makinenin hasar almasına sebep olmak,
 • Makineyi sık kullanmaya rağmen yalnızca haftada bir kez yıkamak ve kolayca kireçlenmesine neden olmak,
 • Farklı markalara sahip kahve makinelerinin yıkama talimatını dikkate almamak,
 • Makineyi ve ekipmanları durulamadan yalnızca yıkamak,
 • Makine parçalarını temizlerken yoğun kokulu ve kimyasal katkılı ürünler kullanarak yapılacak kahvenin tadını bozmak.

Filtre kahve makineleri parçaları makinede yıkanır mı sorusuna da açıklık getirmek gerekecek olursa makineyi etkin bir şekilde temizlemek için parçaları önce çıkarıp sonra tek tek temizlemek en etkili sonuçları verecektir. Profesyonel filtre kahveler çıkarmak istiyorsanız Mocaco güvencesinde sunulan filtre kahvelere ve filtre kahve makinelerine de göz atmanızı öneririz.

Filtre kahve makinesi nasıl temizlenir, temizlerken yapılan hatalar nelerdir başlıklarını ele aldık. Mocaco Coffee Kahve Rehberi blog adresimize yönelerek kahveye dair tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Önceki Makale Kağıt Filtre ve Metal Filtre Arasındaki Farklar Nelerdir?
Sonraki Makale Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır?