Kağıt Filtre ve Metal Filtre Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kağıt Filtre ve Metal Filtre Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kahve demleme aparatları arasındaki kağıt filtre kağıdı ile metal filtre, fazla kahve yağının arındırılmasını sağlar. Hemen hemen çoğu filtre kahve makinesinde bulunan bu iki filtre, kahvenin özgün tadını alabilmenizi destekler. Peki aroması yüksek bir kahve deneyimi sunan bu iki demleme aparatı arasındaki farklar nelerdir? Hangi kahvelerde filtre kahve kağıdı kullanmak gerekir? Merak edilenleri sizin için paylaştık!

Kağıt Filtre Nedir?

Kahve makinesinde kullanılan kahve filtre kağıdı, öğütülmüş yani filtre kahvenin parçalarının suya geçmesini engeller. Böylelikle kahveyi içerken kahve tortularının ağzınıza gelmesinin önüne geçilir. Kağıt filtre, hem klasik filtre kahve makinelerinde hem de kahve sürahisi-fincana uygulanarak demleme işlemini yerine getirir.

Kağıt kahve filtresinin kullanıldıktan sonra bir daha kullanılmaması önerilir. Bunun nedeni, taze ve aroması yüksek bir kahve isteği için demleme kağıdının da yeni olması gerektiğidir. Günümüzde yenilenebilir kağıt filtreler de mevcuttur. Kağıt filtreler, kişi sayısını baz alarak farklı boyutlarda kahve demlemeye imkân sağlar. Filtre kahve kağıdı numaraları ile ilgili detaylar için Filtre Kahve Kağıdı Seçimi ve Numaraları adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Kağıt filtresi kullanarak fincanda demleme yapımına Chemex demleme yöntemi denir. Yoğun kahve tadını alabileceğiniz bu yöntemde kullanılan kağıt filtresi genellikle 2 ve 4 numara olarak adlandırılır. Kahve sürahisine veya fincana kağıt filtreyi yerleştirdikten sonra demlemeye hazır olması için kaynar su ile azıcık ıslatabilirsiniz.

kağıt filtreli fincana dökülen su

Ardından öğütülmüş kahveyi de kağıt filtreli fincana ekleyebilir, kaynar suyu yavaşça dökebilirsiniz. Bu aşamadan sonra en az 3 dakika beklemeniz önerilir. Klasik kahve makinesinde filtre kağıdı kullanırken ise yapmanız gereken filtreleme bölümüne kağıt filtreyi yerleştirmektir. Her iki yöntemde de kullanılan kağıt filtre, öğütülen kahvenin çok daha lezzetli ve aromatik olmasını sağlar. Yoğun bir kahve tadı elde etmek istiyorsanız kağıt filtre kağıdının bunun için ideal olduğunu söyleyebiliriz.

metal kahve filtresi

Metal Kahve Filtresi Nedir?

French Press ve bazı filtre kahve makinelerinde metal hazneye sahip filtre bulunur. Metal kahve filtresinin de temel işlevi, kahve yağı ve tortularını süzmektir. Yıkanabilir ve yeniden kullanılabilir çelik kahve filtresi, süzgeç şeklindeki görünümü ile küçük ve büyük kahve parçalarını ayrıştırır. Bu filtrelerin temel özelliği, zengin aromalı öğütülmüş kahve içme deneyimi sunmasıdır.

Metal Filtre mi Kağıt Filtre mi?

Her iki kahve demleme yöntemi hakkında da bilgiler paylaştığımıza göre şimdi ikisinin arasındaki farklara değinelim.

  •  Tat Deneyimi: Kahvede acı tadı seviyorsanız metal filtrenin daha yoğun aroma sunan kullanımı sizin için idealdir. Çelik kahve filtresi, süzme aşamasında kahvenin kolesterollü yağ ve parçacıklarını kağıt filtre kadar iyi ayrıştırmaz. Bu da bazı kahve parçacıklarının kahveye geçmesini ve daha yoğun ve asidik bir aroma kazanmasını sağlar. Kağıt filtre ise çok daha yumuşak ve meyvemsi bir tat deneyimi içerir.
  •  Fiyat: Kağıt kahve filtresi, her defasında yeniden alındığı için biraz daha maliyetlidir. Metal kahve filtresi ise tek seferde alınan bir makine aparatıdır. Bu doğrultuda maliyeti düşünerek bir seçim yapacaksanız metal filtre almanız daha doğru olacaktır.
  •  Temizlik: Kağıt filtreler tek seferde kullanılmaya uygun olduğu için işiniz bittikten sonra filtreyi çıkarıp çöpe atmak yeterlidir. Bununla beraber tekrar kullanılabilir kağıt filtreler de mevcuttur.

Metal özellikli filtreler ise tabii ki daha fazla temizleme eforu istemektedir. Çelik malzemeden üretilen bu filtreleri; makineden çıkarmak ve içerisindeki artan kahveyi boşaltmak, ilk adımdır. Daha sonra filtreyi deterjanla yıkamak gerekir. Ayrıca her demleme öncesinde muhakkak metal filtreyi yıkamak lazımdır. Bu, kahvenin her defasında aromasının yenilenmesine etki eder. Eğer bu işlemi yapmazsanız filtrede biriken yağlar ve mikro tortular, kahve tadını bozacaktır.

  •  Kahve Görünümü: Kahvenin görüntüsü açısından kağıt filtreler, süzme işlemini daha iyi yaptığı için pürüzsüz ve parlak bir görünüm sunar. Metal filtre ile yapılan kahvelerde daha koyu bir görünüm göze çarpar. Yoğun aromalı bir kahve sunmasından dolayı kahve yüzeyinde bulanıklık görünür.
  •  Kullanım Kolaylığı: Kağıt filtre yöntemi pratiklik açısından daha kolay bir kullanım içerir. Yapmanız gereken kağıt filtreyi biraz ıslatmak ve fincan ya da makine filtre bölümüne yerleştirmektir. Metal filtre kahve yapımında ise öncelikle temizlik daha sonra da öğütülmüş kahveyi çelik süzgece yerleştirmek gerekir. Makinenin kullanımına göre süzgecin de kullanımı değişebilir.
  •  Çevre Dostu ve Sürdürülebilirlik: Üretim aşamasına göre kağıt filtrelerin daha çevreci koşullara sahip olduğu söylenebilir. Kullanım açısından ise kağıt filtreler genelde tek sefere mahsus şekilde kullanılır. Çöpe atılmadan geri dönüşüme kazandırılmış olsa da kullanım sürdürülebilirliği düşüktür. Çelik kahve filtreleri ise her seferinde tekrar temizleyip kullanmak gerekir.

Genel olarak metal filtre kahve ile kağıt filtrenin farkları bu şekildedir. Tat ve kahve görünüm detayları açısından damak zevkinize uygun demleme yöntemini tercih edebilirsiniz. Sizinle kağıt ve metal filtre kullanımına dair merak edilenleri paylaştık. Birbirinden aromatik ve yöresel filtre kahve seçenekleri için Mocaco Filtre Kahveleri sayfasına göz atabilirsiniz.

 

Önceki Makale Kahve Cezvesi Nasıl Kullanılır? Cezvede Kahve Nasıl Yapılır?
Sonraki Makale Filtre Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir?