Kahve Cezvesi Nasıl Kullanılır? Cezvede Kahve Nasıl Yapılır?

Kahve Cezvesi Nasıl Kullanılır? Cezvede Kahve Nasıl Yapılır?

Kahvenin asıl aromasını veren detaylardan birinin de kullanılan materyal olduğu söylenir. Özellikle Türk kahvesi söz konusu olduğunda lezzet katan ana unsurlardan birinin bakır cezve olduğunu rahatlıkla belirtebilirsiniz. Peki nefis mi nefis kahveler kahve cezvesinde nasıl yapılır? Günümüzde sıkça tercih edilen elektrikli kahve cezvesi nasıl kullanılır? Mocaco Coffee olarak bu konuda merak edilenleri sizin için cevapladık!

Bazı cezvelerde yüksek güvenlik özellikleri mevcutken bazı modellerde ise kullanım pratikliği daha ön plandadır. Genel olarak tüm elektrikli cezve modellerinde, en az 4 kişilik kahve çıkarabilecek kapasite mevcuttur. Yine elektrikli kahve cezvelerinin materyali bakır veya paslanmaz çelik malzemeden yapılmadır.

Elektrikli Kahve Cezvesi Nasıl Kullanılmalı?

Elektirkli kahve cezvesini çalıştırmak için öncelikle kabloyu prize takmak gerekir. Cezvenin çalışma prensibine göre elektrik bağlantısı cezve tabanında bulunan ısıtma elemanına elektrik enerjisi iletir. Böylece kahve pişirmek için gereken ısı elde edilir. Elektrikli cezveyi doğru şekilde kullanmak için makinenin kullanım talimatını dikkate almak önemlidir. Genellikle bakır elektrikli cezvesinde su seviyesini gösteren bir işaret mevcuttur. Bu işareti takip ederek bu işaretin altına kadar temiz su ekleyebilirsiniz. Elektrikli bakır cezvede Türk kahvesi nasıl yapılır merak ediyorsanız aşağıda sıraladığımız maddelere göz atabilirsiniz.

 • Kişi sayısına göre tatlı kaşığı ölçeğinde Türk kahvesini cezveye ekleyin.
 • Cezvenin içine temiz içme suyu ekleyin ve su göstergesinin altına kadar suyu doldurun.
 • Kahve ile suyu karıştırarak Türk kahvesini iyice homojen hâle getirin.
 • Elektrikli kahve cezvesini prize takın ve başlatma düğmesini basın.
 • Kahve köpürmeye başladığında cezve sapından tutarak eşit miktarda köpüklü kısımları fincanlara aktarabilirsiniz.
 • Bazı model elektrikli cezvelerde kaynama sırasında otomatik kapanma özelliği vardır. Aldığınız cezvede böyle bir özellik yoksa manuel olarak kapatma düğmesine basarak cezveyi kapatabilir, prizi de çekebilirsiniz.

    siyah elektrikli cezve ve kahve çekirdekleri

Bakır kahve cezvesinde birbirinden nefis Türk kahvesi yapımı ile ilgili detaylar için Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır adlı yazımıza yönelebilirsiniz.

Elektrikli Cezve Nasıl Temizlenir?

Elektrikli cezveyi iyi şekilde temizlemezseniz kahve tortularının oluşmasına ve cezvenin kireçlenmesine sebep olabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için;

 • Cihazın tamamen soğuduğundan emin olduktan sonra cezve kabını çıkarın.
 • Cihazı temizlerken cezvenin prize takılı olmadığından emin olun.
 • Cezve kabını ılık su ve bulaşık deterjanı yıkamaya başlayın.
 • Bulaşık süngeri veya yumuşak bir fırça yardımıyla deterjanın cezveye nüfuz etmesini sağlayın.
 • İnatçı kahve lekeleri için limon suyu veya karbonat da kullanabilirsiniz.
 • Cezvenin içini ve dışını iyice yıkadıktan sonra temiz bir kapta ve suda durulayabilirsiniz.
 • Temiz bir bez veya kağıt havlu ile üzerini iyice silin.
 • Ardından kahve cezvesini tekrar tabanına yerleştirerek çalışmaya hazır hâle getirebilirsiniz.

Eğer sık sık Türk kahvesi yapıyorsanız cezveyi de günlük temizlemeye özen göstermelisiniz. Yine cezvenin yıkama talimatını da dikkate alarak cihazın kullanım ömrünü uzatabilirsiniz. Kullanım ömrü açısından elektrik cezve ile aynı avantajlara sahip filtre kahve makinesini de tercih ediyorsanız Filtre Kahve Makinesi Çeşitleri sayfamıza göz atabilirsiniz.

Elektrikli Cezvede Sütlü Köpüklü Kahve Yapımı

Kahve cezvesinde genellikle Türk kahvesi yapılsa da sütlü kahve de hazırlayabilirsiniz. Sütlü Türk kahvesi yapabileceğiniz gibi yalnızca sütü ısıtarak da sütlü bir kahve yapabilirsiniz. Bunun için yine kişi sayısına göre süt ve kahve miktarını belirleyin ve kahve homojenleşene kadar karıştırın. Bu noktada 1 shot espresso veya granül kahve kullanabilirsiniz. Dilerseniz üzerine tarçın ya da  kakao ekleyebilirsiniz. Yine bitki çayı demlemek için de cezveye sıcak su koyarak pratik şekilde demleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Sizin için bakır cezvede kahve nasıl yapılır ve nasıl temizlenir konularına değindik. Alacağınız bakır elektrikli cezveler için enfes kahveler arıyorsanız Mocaco Türk Kahveleri kategorisinden dilediğiniz ürünü sipariş verebilirsiniz. 

Sonraki Makale Kağıt Filtre ve Metal Filtre Arasındaki Farklar Nelerdir?