Tarçınlı chai tea latte

Kış Ayının Vazgeçilmez İçeceği Chai Tea Latte Nedir?

Hindistan’ın yöresel baharatlı çay çeşitlerinden olan Chai Tea Latte’yi daha önce duydunuz mu? Eğer bu çayı daha önce denemediyseniz, chai tea latte nedir bilmiyorsanız ve tarifini merak ediyorsanız içeriğimizi sonuna kadar okumanızı öneririz. İşte chai tea latteye dair merak edilenler ve tarif detayları!

Chai Tea Latte Nedir?

Öncelikle Chai Tea Lattenin adından başlayalım. Hindistan kökenli Chai Tea veya diğer adıyla Masala çayı sütün devreye girmesiyle Latte adını almıştır. Bu çay çeşidi bundan dolayı da Latte kahve çeşitlerinden biri zannedilir. Chai Tea Latte içeriğinde siyah çay ile birlikte zengin baharat çeşitleri bulunur. Ayrıca süt ve su karışımı mevcuttur. Genel olarak Chai Tea Latte içeriği şu şekildedir:

 • Sıcak su
 • Sıcak süt
 • Kakule
 • Zencefil
 • Karabiber
 • Tarçın
 • Karanfil

Çeşitli baharatlar ile zenginleştirilen Chai Tea Latte, hem sıcak hem de soğuk şekilde hazırlanır. Siyah çay tadını ve baharatları barındıran tadıyla Hindistan'ın bu geleneksel lezzeti kahvede baharatsı notaları sevenler için de idealdir.

Chai Tea Latte kalorisi ise 100 kalori değerini aşar. Tabii ki kaloriye etki eden ana faktör, içindeki malzemelerin miktarıdır. Özellikle yağlı süt tercih edecekseniz bu oran epey artacaktır. Yine kahve dükkanlarında satılan chai tea latte içindekilerinden dolayı yüksek kalori içerebilir. Evde de yapacağınız bu çay çeşidinin malzeme miktarını kendiniz belirleyerek kalori kontrolü yapabilirsiniz. Peki evde chai tea latte nasıl yapılır, hangi malzemeler mutlaka olmalıdır? Sizinle chai tea latte yapımını paylaşacağız.

2 Adımda Chai Tea Latte Tarifi ve Malzemeleri

Evde bir kişilik chai tea latte yapımı için kullanılacak ana malzemeler şu şekildedir:

 • Chai Tea şurubu veya hazır chai poşet çayı
 • Bir su bardağı süt
 • Yarım su bardağı kaynar su
 • Üzerini süslemek için çubuk veya toz tarçın

Eğer soğuk kış günlerinde sıcacık bir chai tea latte yapacaksanız sıcak su ve süt kullanmanız gerekir. Ayrıca sütü de köpürtmek için su köpürtücü veya mikser lazım olacaktır. Sıfırdan bir chai tea latte içeceği yapmak için ise karanfil, tarçın, karabiber, kakule, toz zencefil ve  iri yapraklardan oluşan siyah çaya ihtiyaç vardır. Bunun yerine şurup veya poşet halindeki chai tea ürünlerine yönelebilirsiniz. Malzemeleri sıraladığımıza göre şimdi yalnızca iki adımda nasıl chai tea latte tarifini uygulanacağınıza göz atalım.

Sütü Cezvede Isıtın

Chai tea için öncelikle bir su bardağı sütü elektrikli cezvede veya sütlükte ısıtın. Bu aşamada sütün fazla kaynamamasına dikkat etmelisiniz. Kısık ateşte sütü ısıtmayı tercih edebilirsiniz. Ardından sıcak suda bir kaşık masala çayı veya chai tea olarak geçen karışımı demleyin. Demlenen çay ile sütlükteki süt ile birleştirin. Dilerseniz latte gibi köpük yapmak için süt köpürtücüsü kullanabilirsiniz. Sütü nasıl köpürteceğinizi detayları ile öğrenmek için Evde Süt Nasıl Köpürtülür adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Çayın Üzerini Süsleyin

Chai tea latte yapımının en keyifli kısmı, süsleme aşamasıdır. Bu aşamada toz tarçın veya çubuk tarçın kullanabilirsiniz. Yine hindistan cevizi ve yıldız anason da ekleyebilirsiniz. Şimdiden keyifli yudumlar dileriz!

iki seramik fincanda masala çayı

Chai Tea Latte Faydaları Nelerdir?

Hindistan’ın ünlü çayları arasındaki Chai Tea Latte bir çay olarak popüler olmadan önce tıbbi amaçlarla da kullanılıyordu. Bitki köklerinden elde edilen Chai Tea, içindeki baharat aromaları sayesinde de çeşitli faydaları beraberinde getirir. Peki chai teal latte faydaları nelerdir? Sizin için listeledik!

Sindirimi Kolaylaştırır

Baharatlar ile zenginleştiren Chai Tea, hazımsızlığa iyi gelir. Özellikle kuru zencefil ve tarçın içeriğiyle mide rahatsızlıkların ve şişkinliğin giderilmesine yardımcı olur. Yağsız süt ve şeker katkısı olmadan yapacağınız chai tea latte ile midenizi rahatlatabilir ve besinlerin sindirilmesini de kolaylaştırabilirsiniz.

Antioksidan Takviyesi ile Vücuttaki İltihaplanmayı Azaltır

Chai tea latte içindekiler sayesinde antioksidan açısından da zengin içeriğe sahip çaylardan biri olarak bilinir. Yine faydalı baharat katkısından dolayı vücutta iltihaplanmaya sebep olan enflamatuar sorunların tedavisini destekler. Özellikle diyabet ve yüksek tansiyon sorunlarına karşı destekleyici bir içecek olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bununla birlikte chai tea bitkilerinin fayda sağlaması için şekersiz ve yağsız süt kullanmanız gerektiğini de belirtelim.

Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesini Destekler

Düzenli içilen şekersiz chai tea latte, bağışıklık sisteminin de düzenli çalışmasına yardımcı olur. Siyah çay ve baharat katkısı ile bakteri ve virüs girişine karşı etkin koruma sağlar. Ayrıca solunum yolu enfeksiyonlar ile mücadele etmesiyle de başta kışın olmak üzere dört mevsim vücudu hastalıklara karşı güçlü hâle getirir. Ayrıca chai tea içeriğinde bulunan kateşin ve baharat kombinasyonunun kanser riskini karşı da etkili olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu kombinasyon kanserli hücrelerin büyümesini engelleyici etki taşıyarak kanser ile mücadeleyi güçlendirmektedir.

Rahatlatarak Gerginlik ve Stresin Azaltılmasını Sağlar

Chai tea içerisindeki baharatlar, kokusu ve katkı maddelerinden dolayı üzerinizdeki gerginliği de azaltır. Zihin ve beden üzerinde sakinleştirici etkiye sahip bu baharatlar, anlık olarak stresin de azalmasını sağlar. Kakule ve tarçın gibi baharatlar, uykuya geçişi de hızlandırmaya yardımcıdır. Özellikle kış akşamlarında yapacağınız sıcak bir chai tea latte,  uykuya geçişi hızlandırarak uyku kalitesini artırır.

Metabolizmayı Hızlandırarak Kilo Vermeye Teşvik Eder

Kış çaylarından biri olan chai tea, kilo vermek isteyenlere de fayda sunar. Başta tarçın olmak üzere karanfil ve kakule gibi baharatlar, metabolizmayı hızlandırarak kilo verme sürecinde etkin rol oynar. Bununla birlikte hiçbir çay veya kahve tek başına kilo vermeyi desteklemeyecektir. Bundan dolayı kilo vermek için bu tür ürünleri destekleyici içecek olarak tercih etmek daha doğru olacaktır.

Sizinle chai tea latte nedir, tarifi ve malzeme detayları hakkında bilgiler paylaştık. Faydalı içeriği ve enfes aroması ile kış içeceklerinizden biri olan chai tea latte gibi kışın içilecek şifalı çay için Mocaco Kış Çayı ürününü tercih edebilirsiniz.

Önceki Makale Aç Karnına Kahve İçilir Mi? Zararlı Mı?
Sonraki Makale Kahve Cezvesi Nasıl Kullanılır? Cezvede Kahve Nasıl Yapılır?