yorgana sarılı elinde kahve olan bir kadın

Aç Karnına Kahve İçilir Mi? Zararlı Mı?

Kahveden vazgeçemeyenlerin merak ettiği konulardan biri sabah aç karnına kahve içmenin bir zararı olup olmadığıdır. O halde Mocaco Coffee olarak aç karnına kahve içmek zararlı mıdır, aç karnına kahve içmenin faydaları var mıdır? Merak edilenleri sizin için yanıtladık!

Aç Karnına Kahve İçmek Sağlıksız Mı?

Türk kahvesi ve diğer kahve çeşitlerinin belli faydalar içerdiği herkesin malumudur. Günde 4 bardağı geçmeyecek şekilde kahve içmek, metabolizmayı ve yağ yakmayı da hızlandırır. Peki sabah aç karnına kahve içilir mi, içilen kahvenin çeşidine göre sabah kahve içmek faydalı mıdır zararlı mıdır?

Kahveyi ne kadar tükettiğiniz kadar saat kaçta tükettiğiniz de önemlidir. Öğlen saatlerinin vazgeçilmez içeceği olan kahve, sabah içildiğinde bazı sorunları beraberinde getirebilir. Bu sorunların başında sindirim yolu rahatsızlıkları vardır. Sabah su dahi içmeden kahveye sarılıyorsanız kafeinden kaynaklı olarak bağırsaklar aşırı hareketlenir. Bu da karın ağrısı, ishal ve mide ekşimesine neden olabilir. Genel olarak aç karnına kahve içmek aşağıdaki sağlık sorunlarına yol açabilir:

  • Mide ekşimesi
  • Gaz sıkışması
  • Kalp çarpıntısı
  • Reflü
  • Uyku bozuklukları

Sabah aç karnına kahve içmek, yukarıdaki rahatsızlıkları tetiklese de doğrudan bir zarar getirmez. Yapılan çalışmalar, sabah aç karnına kahve içmenin mide asidini ve bağırsaklardaki hareketlenmeleri arttırdığını ortaya çıkarmıştır. Bununla beraber direkt ülser ve reflüyü sebep olduğuna dair çalışmalar oldukça azdır.

Genel olarak sabah içilen kahve, midesi ile ilgili sorun bulunmayanlar için çok riskli bir içecek değildir. Hâlihazırda ülser veya reflü gibi rahatsızlıkları taşıyorsanız ise daha dikkatli hareket etmeniz ve kahvaltıdan sonra kahve içmenizi öneririz. Aç karnına akşam saatlerinde içilen kahve ise uykuya dalmayı güçlendirebilir. Uyku kaçırtma özelliğiyle bilinen kahveyi bu durumundan dolayı gece saatlerinde tüketmek sağlıksız bir tercih olacaktır. Hangi saatlerde kahve içmenin ne kadar faydalı olacağını öğrenmek için Gün İçinde Kahve Ne Zaman İçilmeli adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

elinde kahve fincanı tutan bir kadın

Sabah Aç Karnına Kahve İçmek Zayıflatır Mı?

Son yıllarda aç karnına kahve içmenin yağ yakımını hızlandırdığına dair bilgiler paylaşılıyor. İşin aslı sabah aç karnına kahve içmek değil, düzenli kahve tüketmektir. Bilindiği üzere kahvenin faydalarından biri metabolizmayı hızlandırarak yağ yakmayı kolaylaştırmasıdır. Sabah aç karnına içeceğiniz kahve ise tek başına yağ yakımını hızlandırmaz. Genel olarak kahvenin kilo vermeyi kolaylaştırması için sağlıklı ve düzenli bir diyet şarttır. Ayrıca hangi kahveyi içeceğiniz de oldukça önemlidir. Sürekli krema ve şeker katkılı kahveler tüketiyorsanız zayıflamak yerine kilo alma ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Ayrıca fazla şeker katkılı kahve tüketmek, kalp hastalıklarına ve diyabet sorununa kapı açabilir.

Yani kahve çeşidine ve miktarına göre değişen kilo alma-verme durumu ile ilgili öncelikle hangi kahveyi tüketeceğiniz daha önemlidir. Bu açıdan Türk kahvesi başta olmak üzere filtre kahve içmeyi tercih edebilirsiniz. Özellikle Türk kahvesi sabah içilmeye de en uygun kahvelerden biridir. Günde iki fincan Türk kahvesi içerek kilo verme rutinini de destekleyebilirsiniz. Geleneksel Türk kahvesinin fayda odaklı içeriği ile ilgili detaylı bilgiler için Türk Kahvesinin Faydaları adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sabah Aç Karnına Kahve İçmenin Faydaları

Yazının bu bölümüne kadar aç karnına kahve içmenin olası zararlarından söz ettik. Peki sabah aç karnına içilen kahve tümüyle faydasız mıdır? Kahve ve kahveyi içme saatine dair yapılan bazı çalışmalar, herhangi bir mide rahatsızlığınız yoksa kahve içmenin de zarar getirmeyeceğini ortaya koymuştur. Eğer düzenli bir diyet rutininiz varsa ek olarak sabah kahve içmenin faydasını da deneyimleyebilirsiniz. Sabah birkaç yudum sudan veya yiyecekten sonra içilen sabah kahvesinin faydaları şöyledir:

  • Bağırsakları çalıştırarak kabızlık sorununa karşı etkilidir,
  • Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakmaya yardımcı olur,
  • Hazmı kolaylaştırarak besinlerin yakılmasını kolaylaştırır,
  • Uykusuzluğu anlık gidererek daha dinç ve enerjik hissetmenizi sağlar.

Eğer erkenden işe yetişme telaşındaysanız aç karnına sade kahve içmek sizin için bir rutin olabilir. Bu durumda tercihinizi Türk kahvesi çeşitlerinden veya filtre kahve çeşitlerinden uygun olandan yana kullanabilirsiniz.

Aç karnına kahve içme ile ilgili merak edilenleri yanıtladık. Kahve içme rutinini en lezzetli şekilde deneyimlemek için Mocaco filtre kahvelerine göz atmayı ihmal etmeyin!

Önceki Makale Yeşil Çay Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Sonraki Makale Kış Ayının Vazgeçilmez İçeceği Chai Tea Latte Nedir?