Endonezya Sumatra Kahvesi Nasıl Yapılır? Özellikleri Nelerdir?

Endonezya Sumatra Kahvesi Nasıl Yapılır? Özellikleri Nelerdir?

Endonezya Sumatra kahvesi, dünya genelinde popüler olan ve çok sevilen kahve çeşitlerinden biri olmaktadır. Bu kahve, Endonezya’nın Sumatra isimli adasında yetiştirilen Arabica kahve çekirdeklerinden elde edilir. Son derece baharatlıdır. Aroması da bir o kadar yoğundur. Ayrıca farklı kavurma yöntemleri sayesinde farklı tat profilleri ile sunulabilir. Çoğunlukla espresso çekirdeği görevi görmesi için kullanılır.

Endonezya Sumatra Kahvesi Özellikleri Nelerdir?

Her özelliği ile dikkat çeken Endonezya Sumatra kahvesine daha yakından bakalım:

1.    Koyu Kavrulmuş Bir Kahvedir

Sumatra kahvesi çoğu zaman koyu kavrulmuş şekilde satışa sunulan bir kahve seçeneğidir. Bu durum, kahvenin daha yoğun bir kıvama sahip olmasını destekler.

2.    Doğal Yöntemler ile Üretilir

Endonezya Sumatra kahvesi genellikle doğal işlemlerden geçirilerek üretilir. Çekirdekler güneşte kurutulur. Böylelikle meyveye benzer tada sahip kahve çekirdekleri elde edilir. 

Ayrıca çekirdek kahve tüketmeyi seviyorsanız Mocaco Coffee’nin çekirdek kahve seçeneklerine de bir göz atabilirsiniz.

3.    Kafein Düzeyi Düşüktür

Sumatra kahvesi, öteki kahvelere nazaran düşük bir kafein içeriğine sahiptir. Bu yüzden de uyarıcı etkisinin az olduğunu ifade edebiliriz.

4.    Tatlı Bir Kahvedir

Sumatra kahvesi sayesinde şeker kullanmayı bırakabilirsiniz. Çünkü bu kahvenin şekere ihtiyacı yoktur. Kendi lezzeti muhteşem bir düzeydedir.

5.    Yetiştiği Bölgeye Göre Özellikleri Şekillenir

Sumatra kahvesi; Mandheling, Mandheling Reserve ve Gayo olmak üzere 3 farklı bölgede yetiştirilir.

Mandheling Reserve

Asiditesi düşük, dengeli ve sık tercih edilen bir Sumatra kahvesi çeşididir. Koyu bir görünümü vardır. Baskın notalara sahiptir.

Mandheling

Bu bölgede yetiştirilen kahve çekirdekleri ağır bir gövdeye sahiptir. Kurutulmuş meyveler içerir. Aynı zamanda da egzotik kahve notaları ile bezenmiştir.

Gayo  

Gövdesi ağır Endonezya Sumatra kahveleri bu bölgede yetiştirilir. Kakao, karamel, şeftali notalarından meydana gelir.

Endonezya Sumatra Kahvesi Nasıl Yapılır?

Adım adım ilerlemelisiniz: 

  1. İlk olarak French pressi bol bol sıcak su ile çalkalayın. Bu işlemi French pressi temizlemek için değil, pressi ısıtmak ve kahvenizin dakikalarca sıcak kalması için yapmış olacaksınız. Göreceksiniz, kahveniz uzun süre sıcacık bir şekilde duracaktır.
  2. Ardından 2.5 yemek kaşığı kadar kahveyi French press içine koyun.
  3. Kaynatmış olduğunuz suyu kahvenin üzerinde gezdirin, böylelikle French press içerisine eklemiş olacaksınız.
  4. 3-6 dakikalık demlenme süresinin akabinde kahveniz servise hazır hale gelecektir.

Endonezya Sumatra Kahvesi Yetiştirilme Süreci Nasıldır?

İlk olarak Sumatra kahve çekirdeklerinin deri kısımları temizlenir. Torbada ya da herhangi bir kovada biriken kahve çekirdeklerinin mayalanması için özel bir sulama uygulaması yapılır. 1-2 gün kadar çekirdekler, dinlenmesi için suyun içerisinde bekletilir. Kurutma işleminin gerçekleştirilmesi için çekirdeklerin en az %50-70’lik bir nem oranına sahip olması lazımdır. Kurutma işlemi akabinde bahsi geçen nem oranı %10-15’e kadar düşer. Kahve çekirdeklerinin yeşil rengi yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayacaktır. Tekrar kurutma işlemine alındığında da nem seviyesi daha fazla düşecektir. 

Sumatra kahve çekirdekleri diğer kahve çekirdeklerine oranla daima daha nemlidir. Öteki yörelerin kahvelerinde de kurutma işlemi uygulanır fakat hiçbir zaman Sumatra kahvesi kadar nemli kalmaz. Bu kahvenin tamamen kendine özgü bir tadı vardır. Eşsiz Endonezya Sumatra kahve lezzeti kesinlikle keşfedilmelidir. 

Siz de eşsiz kahve türlerini denemek ve güne lezzetli bir mola vermek istiyorsanız Mocaco Coffee’nin yöresel filtre kahve çeşitleri arasından seçim yapmayı unutmayın, afiyet olsun!

Önceki Makale Japanese Cold Brew Nedir? Evde Nasıl Yapılır?
Sonraki Makale Tanzanya Kahvesi Nasıl Yapılır? Özellikleri Nelerdir?