Kahve Tutkunları için Kahve Demleme Yöntemleri - Mocaco Coffee

Kahve Tutkunları için Kahve Demleme Yöntemleri

Kahvenizi Nasıl Alırdınız?

Her şey bu basit soruda gizli aslında. Kahvenin türü, kullanılan çekirdeğin türü, çekirdeğin işlenişi, hangi bölgeden geldiği, kaç farklı yöntemle kurutulduğu ve tabi ki son aşaması olan demleme yöntemi sorulmak istenir küçük basit bir soru ile.

Kahve demleme yöntemleri de bu sektörün içerisinde çok önemli bir yerde bulunur. Sadece kahvecilerde bulunduğunu sandığınız kahve aparatları, artık değişen sektör sayesinde evlerimizde de var. Buraya kadar her şey yolunda gibi görünse de, asıl soru bundan sonra gelmektedir; Biz kahvemizi nasıl demleriz?

Kahve demleme terimi hepimizin aşina olduğu bir terim değil ne yazık ki. Yazının başında da belirttiğimiz gibi, kahve kendi içerisinde o kadar çok sektöre ayrıldı ki, gerçek bir kahve tadını alabilmek büyük dikkat gerektiriyor.

Bu sektörlerden belki en yaygını da hazır kahveler. Hazır kahveler, kaynar suya karıştırarak her yerde her şekilde kolaylıkla tüketilebilir ürünler. Bu sebeple de oldukça geniş bir pazara sahip. Fakat yoğun kıvamlı ve buram buram kokusu ile demlenmiş bir kahvenin verdiği keyfi veremiyor.

Her alanda ve her durumda olduğu gibi, kahve sektöründe geçmişe dönüş başladı. Bunun etkileri de içilen kahvenin demleme yöntemini bile etkiliyor. İnsanlar artık herhangi bir kahveciden bir kahve almak ya da hazır kahveleri tüketmek istemiyorlar. En azından kahve severler bu şekilde düşünüyorlar.

Biz de tüm bu bilgilerin ışığında, kendi evinizde kendi kahvenizi demlemenize yardımcı olacak kahve demleme yöntemlerini araştırdık. Her biri kahve tutkunları tarafından test edilerek, en iyi kahve demleme yöntemleri olarak belirlenmiştir.

İşte sizin için seçtiğimiz ve kahvenizi keyifle yudumlamanızı sağlayacak kahve demleme yöntemleri:

Chemex Demleme Yöntemi

chemex kahve demleme yöntemi

Son birkaç yıldır kahve severlerin gözdesi gibi görünen Chemex, 1940’lı yıllarda ortaya çıkmış bir demleme yöntemidir. Standart bir kahve demleme yönteminde olduğu gibi, chemex'de de mantık, kaynar suyun kahve granüllerinin üzerinden yavaşça süzülmesini sağlamaktır.

Fakat chemex demleme yöntemini özel kılan şey, kullanılan filtresidir. Chemex filtresi, diğer kahve filtrelerinden daha farklı bir yapıda olmasından dolayı aromanın 3 kat daha yoğun olmasını sağlar. Chemex kahve demleme yöntemi bu yüzden diğer kahvelere göre daa yoğun ve lezzetlidir. 

100 ml - 96°C kaynar suya 22 gr az öğütülmüş kahve şeklinde bir ölçü kullanılarak demlendiğinde oldukça keyifli bir içim sağlar.

Cold Brew / Soğuk Demleme Yöntemi

cold brew kahve demleme yöntemi

Demleme yöntemi olarak French press tekniğini andıran cold brew, son dönemlerde kahvecilerin gözdesi haline geldi. Bu demleme yönteminin iki temel özelliği dikkat çekiyor; birincisi sıcak su yerine soğuk su kullanılması, ikincisi ise demleme işleminin 12 saat sürmesidir.

Zahmetli ve bir o kadar lezzetli olan bu yöntem, özel aparatlar kullanılarak demlenir. Filtre kahve kıvamında öğütülen kahve çekirdekleri kullanılarak hazırlanan kahve, sürecin sonunda hafif tatlı ve yoğun bir kıvam alır. Kahvenin bir başka özelliği ise uzun süre demlendiği için asit oranının düşmesidir. Bu sayede mide rahatsızlığı çekenlerin ilk tercihi olan bir demleme yöntemidir.

Cold brew kahve demleme işleminden sonra, özel bir kahve sürahisi ile servis edebilirsiniz.

Hario V60 Demleme Yöntemi

hario v60 kahve demleme yöntemi

Hario aslında bir demleme yöntemi değil, bir markadır. Japonya’da 1921 yılında kurulan Hario, başlarda kimyasal ve tıbbi amaçlarla kullanılan ısıya dayanıklı camlar üretiyordu.

2. Dünya savaşı ile birlikte ev ürünleri ve kahve aparatları üretmeye başladı. 2005 yılında adını duyuran cone dripper’ı geliştirerek V60 dizaynını piyasaya sürdü. V60, 600 derece koniyi temsil etmektedir. Kullanılan bu aparat sayesinde de Hario V60 demleme tekniği kahve literatüründe yerini almıştır.

Bu teknikle demleme, hem kullanılan aparatların özel olması hem de demleme tekniğinin farklı olması nedeni ile dikkat çekmektedir. İnce öğütülmüş kahve çekirdeklerinin, sıcak su ile filtreden demliğe süzülmesi şeklinde demlenir. Ortalama 3.30 dk süren işlem, kullanılan 600lik huni sayesinde özel lezzetine kavuşur.

AeroPress Demleme Yöntemi

aeropress kahve demleme yöntemi

Bu demleme yöntemi diğerleri gibi eski tekniklerden değildir. Oldukça yeni bir akım olan AeroPress, kısa sürede bir fincan kahve tüketmek isteyenlerin tercihidir. Kısacası ince öğütülmüş kahveye kaynar su ekledikten sonra, bastırarak demlenmesi yöntemidir denilebilir.

Aeropress demleme tekniğinde aparatlar büyük önem taşır. Diğer tekniklerde olduğu gibi sadece filtrenin olması yeterli değildir. Baskı için kullanılan aparatlar, yönteme adını veren Aerobie şirketi tarafından üretilmektedir.

Bahsi geçen yöntemler, kahve kültüründe öne çıkan ve markalaşmış demleme yöntemleridir. Gerekli aparatların satın alınması ile kolaylıkla evde de uygulanabilecek yöntemlerdir.

Önceki Makale Mocha Nedir? Adım Adım Mocha Tarifi