Cold Brew ve Cold Drip Nedir? İki Kahve Arasındaki Fark - Mocaco Coffee

Cold Brew ve Cold Drip Nedir? İki Kahve Arasındaki Fark

Cold brew, soğuk demleme manasına gelir. Kahvenizi soğuk su ile demlemeyi seviyorsanız siz de sık sık cold brew hazırlıyorsunuz demektir. Her zaman sıcak tüketmeye alıştığımız kahveyi böyle görmek her birimizi ilk başlarda şaşırtmış olsa da günümüzde soğuk kahveler oldukça trend hâle gelmiştir. Peki soğuk demleme kahve yöntemleri arasında olan cold brew ve cold drip nedir, nasıl yapılır ve nelere dikkat etmeli?

Cold Brew Nasıl Yapılır?

cold brew buzlu

Cold brew tarifi ile karşınızdayız. Bunun için filtre haznesi içerisine eklenen kahvenin suda 8-10 saat bekletilmesi çok önemlidir.Bahsi geçen yöntem Mizudashi’ye dek uzanır. Mizudashi, bir Japon demleme yöntemi olarak kayda geçmiştir. Bir filtre kutusuna eklenen kahve oda sıcaklığında durmuş su dolu bir sürahinin içerisine yerleştirilir. İşte cold brew nasıl yapılır sorusu için gerekli malzemeler ve yapım aşamaları!

Malzemeler

 • Su dolu bir sürahi
 • Buz küpleri
 • Öğütülmüş bir kahve fincanında kahve
 • Büyük su bardağı
 • French Press makinesi

Yapımı

 • Bir filtre kutusuna eklenen kahve oda sıcaklığında durmuş su dolu bir sürahinin içerisine yerleştirilir.
 • Ardından buzdolabına gönderilen cold brew kahve burada en az 12-14 saat kadar uzunca bir süre tutulur.
 • Daha lezzetli bir kahve deneyimi yaşamak için cold brew coffee 16-20 saat buzdolabında bekletilebilir.
 • Cold brew demleme işlemini yaptığınıza asla pişman olmazsınız. Böylelikle nefis kahvenizi yudumlarken sabrettiğinize değdiğini görmüş olacaksınız!

Kahve demlemekten söz etmişken dilerseniz Kahve Tutkunları için Kahve Demleme Yöntemleri başlıklı içeriğimizi de mercek altına alabilirsiniz.

Cold Drip Nedir?

camın önünde buzlu bardak ve kahve

Cold brew nedir, nasıl yapılır sorusunu cevaplandırdığımıza göre şimdi de cold drip nedir sorusunun cevabına geçelim. Genel olarak üçüncü dalga kahvecilerde sunulan cold drip hazırlanırken kurulan asıl mantık, suyun kahvenin içerisinde damla formunda azar azar süzülerek geçirilmesidir. Bunun sonucunda kahve yeni yeni aromalar kazanır. İşlemin gerçekleştirilebilmesi için ufak musluklardan yardım alınır. Böylelikle kahvenin demlenmesi 10-40 saat arasında değişecektir.

Tabii ev tipi cold drip makinelerinde bu süre 2 saate kadar düşecektir. O nedenle kolay yöntemi seçmek en mantıklı olan seçenektir. Peki sizce cold drip tam olarak nasıl hazırlanır? Hakkında bilmeniz gereken detaylar nelerdir?

Cold Drip Nasıl Yapılır?

bardağa dökülen kahve

Genel olarak üçüncü dalga kahvecilerde sunulan cold drip hazırlanırken kurulan asıl mantık, suyun kahvenin içerisinde damla formunda azar azar süzülerek geçirilmesidir. Bunun sonucunda kahve yeni yeni aromalar kazanır. İşlemin gerçekleştirilebilmesi için ufak musluklardan yardım alınır. Böylelikle kahvenin demlenmesi 10-40 saat arasında değişecektir.

Tabii ev tipi cold drip makinelerinde bu süre 2 saate kadar düşecektir. O nedenle kolay yöntemi seçmek en mantıklı olan seçenektir. Peki sizce cold drip tam olarak nasıl hazırlanır? Hakkında bilmeniz gereken detaylar nelerdir?

Malzemeler

 • Öğütülmüş kahve
 • Bir su sürahisinde su
 • Filtre kağıdı
 • French Press Makinesi
 • Buz parçaları

Yapımı

 • Öncelikle kahve haznesinin altına ve üstüne filtre kağıdı yerleştirilir. Bunun kullanım nedeni ise kahve zerreciklerinin içine girmesini önlemek içindir.
 • En üste konan kağıt filtre ıslanır ve su damlasının kahvenin her kısmına değerek geçmesine yardımcı olur.
 • Üste filtre koyulmaz ise su damlası kahvenin üzerinde hoş olmayan bir görüntü yaratacaktır.  Durum bu şekildeyken su tüm kahveye temas edemez bile.
 • Kağıt filtre ile her şey yolunda gider, cold drip lezzetli bir şekilde hazırlanmış olur. Demlemeye başlarken buz kullanmayı da unutmayınız.
 • Buz erimeye başladıkça musluk ağzına azar azar akmaya başlar. Ardından da demleme devam eder. Afiyetle tüketebilir, serinlemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Ayrıca Soğuk Kahve Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizi de istediğiniz zaman inceleyebilirsiniz. Böylelikle soğuk kahvenin derinliklerine inmiş olacaksınız!

Cold Brew ve Cold Drip Arasındaki Temel Farklar Nelerdir?

elinde soğuk kahve tutan kadın

Az evvel sunduğumuz bilgilerde  cold drip ve cold brew nedir, nasıl yapılır sorularını yanıtladık. Gördüğünüz üzere her iki soğuk kahve demleme yöntemi de yaz günlerinde kurtarıcı içeceğiniz olmaya aday. Peki cold brew ile cold drip farkı nedir? İki soğuk demleme kahve yöntemine dair farkları şu 3 kısımda sıralayabiliriz:

 • Cold drip buz gibi bir soğuklukta damla su yolu ile başlayarak demle neticesinde oda sıcaklığına kadar çıkabiliyor. Fakat brew kahvede tam aksine demleme işlemi oda sıcaklığındaki su ile başlangıç yapıyor.
 • Dolapta da 6-7 derecelik bir soğukluğa düşmüş oluyor. Sıcaklıklarının birbirlerinden ayrı olması en önemli farktır. Bildiğiniz üzere cold drip hazırlarken kağıt filtre kullanıyoruz. Bu nedenle de süzme gücü hayli yerinde oluyor. Cold drip kahvelerin brew kahvelere oranla daha saydam bir yapıya sahip olduğunu net şekilde görebiliyoruz.
 • Cold drip kahvelerin brew kahvelere oranla daha saydam bir yapıya sahip olduğunu net şekilde görebiliyoruz. Brew olan ise tam aksine daha pürüzlü bir yapıyla karşımıza çıkıyor. Sonuç olarak biraz daha sert içim bir kahve istiyorsanız brew, yumuşak içim istiyorsanız drip sizinle olacaktır.

Günümüzde birçok kahve sever bu iki yöntemi de severek denemeye devam ediyor!

Sizinle cold brew ve cold drip nedir sorusu eşliğinde bu iki kahvenin nasıl yapıldığını irdeledik. Kahve uzmanı Mocaco Coffee olarak cold brew ve cold drip nedir konusunu aralarındaki farklarla beraber incelemiş olduk. Seçiminizi bu doğrultuda yaparak tam ağız tadınıza uygun bir kahve hazırlamanız mümkündür. Kahve evrenine dair tüm gelişmeleri ise blog sayfamız üzerinden keyifle takip edebilirsiniz.

Önceki Makale Japanese Cold Brew Nedir? Evde Nasıl Yapılır?