Granül Kahve Nedir? Çözünebilir Kahve Tarifi - Mocaco Coffee

Granül Kahve Nedir? Çözünebilir Kahve Tarifi

Granul kahve nedir sorusu, akla birçok cevabı aynı anda getiriyor muhtemelen. Nescafe, çözünebilir kahve ve daha fazlası! Eğer siz de bu kahvenin ne olduğundan hazırlanma şekline kadar her şeyi en ince ayrıntılarına değin öğrenmek istiyorsanız içeriğimizi okumaya devam edin. İşte Kahve uzmanı Mocaco Coffee ile birbirinden ilgi çekici bilgiler!

Çünkü servise hazır hale getirmek çok kolay! Tekli poşet biçiminde sunulan granül kahveler sıcak su sayesinde 1-2 dakika içerisinde sunulabiliyor. Tabii granül kahvelerin pratik olması onları sevmeniz için tek neden değil. Aynı zamanda raf ömürleri de son derece uzun. Uygun koşullarda saklarsanız tazeliğini korur ve öyle kolay kolay da bozulmaz. 

Ayrıca diğer kahvelere göre hafif bir formu vardır. Granül zaten zerrecik manasına gelir; bu yüzden de hafif bir yapısı olduğunu rahatlıkla anlayabiliyoruz. Bu yüzden siz de dilediğiniz an granül kahvenin pratik yönlerinden yararlanabilir, gününüze ayrı bir lezzet katmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

 Farklı tatlara da açığım diyorsanız Mocha Nedir? Adım Adım Mocha Tarifi başlıklı içeriğimizi de mutlaka incelemenizi öneriyoruz!

Çözünebilir Kahve Nasıl Yapılır?

çekilmiş kahve taneleri

Granul kahve nedir konulu yazımıza farklı başlıklarla devam ediyoruz! Çözünebilir kahve nasıl yapılır sorusu farklı biçimlerde de sorulabilir. Çoğu kişi günümüzde granül kahve nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını arar. O halde size bu konuda detaylı bilgi sunalım: Taptaze kahve çekirdekleri uzun uzun kavrulur. Böylelikle aromanın kendine has tadı ortaya çıkar. Kahve çekirdekleri suyla beraber iyice bir demlenir. Konsantre kahve bu şekilde hazırlanır. 

Ayrıca konsantre kahve farklı uygulamalar dahilinde kurutulur. Kurutma işlemi sonrasında barındırdığı bütün su tamamen buharlaşır. En son ise öğütme makinesinde öğütülen kahve granül haline getirilir ve özenli bir şekilde paketlenir. Ardından satışa sunulur. Evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz formdadır. Öyle lezzetlidir ki farklı bir aroma dahil etmek aklınıza gelmeyecektir bile!

Tabii tarifini vermeden de geçmiş olmayalım. Granül kahve tarifimizi şu şekilde verebiliriz:

Granül Kahve Nasıl Hazırlanır?

 

200-300 ml’lik bir kupa bardak için 1.5 tatlı kaşığı kadar granül kahve yeterli olacaktır. Kupaya ilk olarak kahveyi ilave edip ardından su ile çözünmesini sağlayın. Böylelikle sade bir kahve hazırlamış olacaksınız. Zevkinize göre kahve miktarını artırıp azaltabileceğinizi de eklemiş olalım. 

Sert bir kahve hazırlamaktansa daha aromatik ve yumuşak içimli hazırlamak istiyorum diyorsanız su yerine protein süt ilave edebilirsiniz. Dilediğiniz kadar krema da koyabilirsiniz. Kahveniz hazır. Sevdiklerinize de bu ilgi çekici lezzeti sunabilirsiniz. 

Başka kahve tariflerini de denemek istiyorum diyenler ise bu tarifi hazırladıktan sonra Cappuccino Nasıl Yapılır? Evde Cappuccino Tarifi başlıklı içeriğimize de göz atabilir!

Granül Kahvenin Faydaları Nelerdir?

 

granül kahve

Granül kahvenin faydaları birçok kişi tarafından merak edilir. Fakat granül kahvenin zararları da sık sık araştırılır. Bu konuya bir açıklık getirmek istedik. Bu kahvenin diğerlerine oranla daha zararlı olduğunu öne süren bilgiler de vardır. Fakat tam aksi şeklinde çalışmalar da yapılmıştır. Bol antioksidan içerdiği için diğer kahvelerle arasında oluşan farklar çok azdır. 

Granül kahve zararlı mı sorusunun yanıtına gelecek olursak: Bu kahvenin en net bilinen dezavantajı bağırsaklarda yer alan demir emilimini düşürüyor olmasıdır. Tabii bahsi geçen durum, önüne geçilemeyecek bir şey değildir. Yemekten hemen önce ve hemen sonra granül kahve tüketmezseniz demir emilimi ile ilgili olan bu faktörü tamamen yok edebilirsiniz. 

Yağ yakma ve metabolizma hızlandırma etkileri ise en iyi faydalarından biridir diyebiliriz. Ayrıca bununla da kalmaz; diyabet oluşum ihtimalini azaltır. Karaciğer sağlığını korur. Bunlar göz önüne alındığında granül kahve zararları rahatsız edici bir boyuta ulaşmaz bile. Kararında tüketim sağlayarak siz de faydalarını görebilirsiniz.

Türk Kahvesi Granül Kahve midir?

bakır cezvede türk kahvesi

Türk kahvesi granül kahve midir sizce? Kesinlikle değildir. Kafein miktarları bile birbirlerinden farklı olmaktadır. Türk kahvesi çoğunlukla daha fazla kafein içeriğine sahiptir. Bunun nedeni ise telvelerinin tamamının suda kaynatılmasıdır. Oysaki granül kahve yalnızca sıcak suya toz kahvenin eklenmesi ile pişirilir. Bu da uygulama esnasında kahvenin daha az etkilenmesini sağlar. Böylelikle kafein oranı düşecek demektir.

Granül Kahve Kaç Kalori?

 

kaşıkla granül kahve alan kadın eli

Geldik en merak edilenlerden bir tanesine daha! Granül kahve kaç kalori? Çok şekerli içmediğiniz sürece granül kahvenin kalorileri şu şekilde netleştirilmiştir: 

  • 2 tatlı kaşığı ölçüsünde granül kahve 6 kalori olmaktadır.
  • 200 gram kadar granül kahve 280 kalori şeklinde bilinmektedir.
  • 20 gr granül kahve 28 kalori içerir. 

Siz de her zaman kalori hesabı yaparak kahve tüketiyorsanız bu bilgileri dikkate alabilirsiniz. Şimdiden herkese afiyet olsun. Granul kahve nedir sorusunu tüm yönleri ile yanıtladığımız yazımızın sonuna geliyoruz. 

Eğer siz de lezzetli mi lezzetli granül kahveler hazırlamak istiyorsanız Mocaco Coffee farkı ile çekirdek kahve seçeneklerinden satın alarak evinizde makinede bu kahveleri öğütebilir, kusursuz bir kahve içme deneyimi yaşayabilirsiniz!

Önceki Makale Kapsül Kahve Nedir? Kapsül Kahve Makinesi Önerisi
Sonraki Makale Filtre Kahve Kağıdı Seçimi ve Numaraları