Filtre Kahve Nedir? Nasıl Yapılır? - Mocaco Coffee

Filtre Kahve Nedir? Nasıl Yapılır?

Her geçen gün artan popülaritesi ile filtre kahve, günlük hayatta oldukça önemli bir yer tutuyor. Her ne kadar çoğu kişi filtre kahveyi sık şekilde tüketse de filtre kahve hakkında çok fazla bilgiye sahip değil.

Kahve denince akla gelen ilk adresiniz Mocaco Coffee olarak bu yazımızda filtre kahveye dair tüm soruları yanıtlamaya çalışacağız. Yazımızı okuduktan sonra filtre kahve demleme yöntemlerinden, en iyi filtre kahve yapımı için nelere dikkat edilmesine kadar filtre kahve hakkındaki tüm püf noktalara hakim olacaksınız.

Aynı zamanda gelişen kahve dünyasına dair bilgilerinizi artırmak için Kahve Dalga Hareketleri: Nedir Bu 1. Dalga, 2. Dalga, 3. Dalga? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Filtre Kahve Ne Demek?

demlik içinde bulunan filtre kahve
En basit açıklaması öğütülmüş kahve çekirdeklerinin sıcak suyla demlenmesi olarak yapılabilecek olan filtre kahve, diğer kahve çeşitlerine göre daha akışkandır. Su ile demlenen kahve, kağıt filtreden geçirilerek süzülür. Bu sayede suya karışan öğütülmüş kahve parçacıklarının büyük olanları bardağa nüfuz etmez.

Birçok farklı ekipmanı olan filtre kahvenin en önemli özelliği ev şartlarında da pratik şekilde hazırlanabilmesidir. Elektriğe ya da bir makineye ihtiyaç duymayan demleme yöntemi sayesinde pratik şekilde hazırlanabilen filtre kahve bu sayede en popüler kahve demleme yöntemlerinden birisidir. Peki evde french press ile kolay şekilde hazırlayabileceğiniz filtre kahve tarifi nedir gelin hep birlikte bakalım.

French Press ile Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

french press ile demlenmiş filtre kahve
Öncelikle işe kahve seçimi ile başlayalım. Yöresel kahveler, yetiştikleri bölgeye göre isim alırlar. Yöresel filtre kahve tutkunuysanız yumuşak veya sert, aromatik yöresel kahveler tercih edebilirsiniz.

Kahve seçimini yaptıktan sonra French Press seçiminizde; French-Press’inizin metal ve cam malzemeden olması kahvenizin lezzetini olumlu yönde etkiler, plastik french-press’ler kahvenizin lezzetini bozabilir.

Filtre kahve, farklı kahve demleme yöntemleri ile sunulan ve kahve çekirdeğinin çeşidine göre de farklılaşan nefis bir lezzet. Farklı kahve demleme yöntemleri ve kahve çeşitleri ile yapılsa da en yaygın olarak “filtre kahve” ismi ile biliniyor. En popüler filtre kahve demleme yöntemi olan french press filtre kahve yapımı oldukça kolay olan bir yöntem.

french press ve french press ile demlenmiş bir bardak filtre kahve
Belirttiğimiz gibi evde filtre kahve nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça basit. Gelin adım adım neler yapmanız gerektiğini anlatalım.

  • Suyunuzu kaynattıktan sonra french pressinizi sıcak su ile çalkalayın.
  • Eğer tek kişi için filtre kahve yapıyorsanız bir tatlı kaşığı kahveyi french pressinizin içerisinde koyun.
  • Kahvenizi sıcak su ile ıslatın ve yarım dakika bekleyin.
  • Daha sonra bir bardak sıcak suyu french pressinize koyun ve ağzını kapatın.

Bu basit filtre kahve tarifi sayesinde oldukça pratik şekilde filtre kahveniz hazır olmuş olacak. Aynı zamanda sütlü filtre kahve nasıl yapılır diye merak ediyorsanız onun cevabı da oldukça basit. Isıttığınız sütü demlediğiniz filtre kahveyi bardağa boşalttıktan sonra ekleyerek kolaylıkla sütlü filtre kahvenizi hazırlayabilirsiniz.

Peki diğer popüler filtre kahve demleme yöntemleri neler gelin bakalım.

Filtre Kahve Demleme Yöntemleri

Chemex filtre kahve demleme yöntemi

En fazla tercih edilen filtre kahve demleme yöntemi french press olsa da filtre kahve nasıl demlenir sorusuna verilebilecek birçok farklı cevap vardır. Hario V60, Chemex, Aeropress, french press dışında en popüler filtre kahve demleme yöntemleri olarak sıralanabilir.

  • Hario V60 koni şeklinde olan filtre kağıdının içinde bulunan filtre kahve çekirdeklerine yavaş yavaş sıcak suyu dökerek yapılır.
  • Chemex de Hario V60 gibi bir diğer “pour over” kahve demleme yöntemlerindendir. Sahip olduğu cam teknolojisi sayesinde her demlemede aynı tadı yakalamayı sağlar.

Chemex demleme yöntemi ile ilgili daha fazla bilgi için Chemex Nedir?            Chemex Kahve Demleme Nasıl Yapılır? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

  • Aeropress ise bu iki demleme yönteminden ayrılan daha farklı bir demleme yöntemine sahiptir. Kahve çekirdeklerine on ile elli saniye aralığında bir itme kuvveti uygulanarak filtre kahvenin demlenmesi sağlanır.

Filtre kahve nasıl yapılır sorusunun bir diğer cevabı ise artık neredeyse her evde bulunan filtre kahve makineleridir. Çalışma mantığı oldukça basit olan bu makinelerde filtre kahveyi, kahve haznesine koyacağınız filtre kağıdının içerisine ihtiyacınız kadar olan kahveyi koyduktan ve su haznesine su ekledikten sonra rahat bir şekilde demleyebilirsiniz.

Peki Ya Nefis Aromalı Kahveler Demlemeye Ne Dersiniz?

bir kupa filtre kahve içen kadın

Filtre kahvenize lezzet katmak için kahve seçiminizi aromalı filtre kahve seçeneklerinden yana kullanabilirsiniz. Aromalı kahvelerde; çikolatalı, karamelli, ahududu-çikolatalı ve fındıklı olmak üzere farklı seçenekleri bulunuyor. İçerisine süt veya tatlandırıcı ilave ederek kendi spesiyalinizi oluşturabilirsiniz.

Mocaco Coffee sahip olduğu birbirinden farklı aromalı filtre kahve seçenekleri ile her damak zevkine uygun ürünlere sahip. Siz de aromalı filtre kahveleri deneyebilir, size en uygun filtre kahveyi bulduktan sonra bu eşsiz lezzetin keyfini sonuna kadar çıkarabilirsiniz.

Filtre kahve siparişi vermek, sade ve aromalı kahvelerle ilgili detaylı bilgi almak, filtre kahve demleme ekipmanlarını incelemek için ve online kahve siparişi vermek için Mocaco Coffee web sitesini ziyaret edebilir, tüm Türkiye’ye hızlı kargo seçeneği ile güvenilir şekilde en kaliteli filtre kahvelere sahip olabilirsiniz.

Ayrıca Kahvenin Mutlaka Bilinmesi Gereken 12 Faydası başlıklı yazımızı okuyabilir, kahve dünyasına dair diğer bilgilendirici içeriklerimizin yer aldığı blog sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Önceki Makale Japanese Cold Brew Nedir? Evde Nasıl Yapılır?