Filtre Kahve Kağıdı Seçimi ve Numaraları - Mocaco Coffee

Filtre Kahve Kağıdı Seçimi ve Numaraları

Filtre kahve kağıdı nasıl kullanılır konulu içeriğimize hoş geldiniz. Bugüne baktığımızda Birbirinden farklı filtre kahve kağıdı türü olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Kağıttan üretilen bu filtreler; kolay, hızlı ve elbette ki sürdürülebilir ürünlerdir. Tek kullanımlık olmalarının yanı sıra parçalanabilir bir forma sahiptirler. 

Siz de herkesin aklında kalarak tekrar tekrar içmek isteyeceği bir kahve hazırlamak istiyorsanız daima filtre kahve kağıdı kullanmalısınız. O halde detaylara geçelim!

Filtre Kahve Kağıdı Nedir?

kağıt filtre de kahve demleyen erkek eli

Filtre kağıdı nedir sizce? Bu gereç; filtre kahve demlediğiniz esnada kahvenin yapısındaki taneciklerle kahvenin birbirinden muntazam bir biçimde ayrılmasını sağlar. Bunun neticesinde pürüzsüz bir filtre kahve deneyimi tecrübe etmiş olursunuz. Günümüzde birçok kafede de bu kağıtlardan kullanılmaktadır. 

Ayrıca dilerseniz Filtre Kahve Nedir? Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizi de okuyarak filtre kahve kağıdınızı deneyebilirsiniz. Kağıt filtre ile kahve demleme uygulaması hiç bu kadar keyifli ve pratik olmamıştı!

Filtre Kahve Kağıdı Seçimi Nasıl Yapılmalı?

 

kağıt filtre de kahve demleyen erkek barista

Filtre kahve kağıdı nasıl kullanılır öğrenmeden evvel kağıt seçimini nasıl yapacağınızı bilmelisiniz. Bu çok önemli bir noktadır! Dikkat etmeniz gereken ilk detay sertliktir. Filtre kahve kağıdı uygulama esnasında ıslanacağı için sert bir kağıt tercih edilmelidir. İkinci titiz davranacağınız durum ise filtrasyonun verimli olup olmamasıdır.

Gözeneklerin biçimi, kağıdın filtreleme performansını yüksek düzeyde etkilemektedir. Verimli bir filtre kağıdı, iyi bir çözünürlüğe sahip olması ile dikkat çekecektir. Bir diğer detay ise kapasite olmaktadır. Filtre kağıtlarının yüzeyinde yer alan gözenek bölgeleri, filtreleme esnasında tıkanmaktadır.

Gözenekler ne denli yoğun tasarlanmışsa kağıtlar da daha yüksek tutuş gücüne sahip olur, bunu unutmamalısınız. Son faktör ise elbette ki uygulanabilir olmasıdır. Kolay kullanılabilen bir ürün seçimi yapmak daha keyifli şekilde kahve hazırlamanızı destekleyecek bir durumdur. En kalitelisini seçmeye özen gösterin deriz.

Ayrıca Mocaco Coffee'den Bayılacağınız Filtre Kahve Önerileri başlıklı içeriğimizi de mutlaka incelemelisiniz. Sizi burada harika öneriler bekliyor!

Filtre Kahve Kağıdı Nasıl Kullanılır?

kağıt filtre içinde demlenen kahve

Filtre kağıdı nasıl kullanılır diye soruyorsanız cevabı şu şekilde özetlenebilir: Kağıttan üretilen filtreyi ilk defa deneyecek olabilirsiniz, bu gayet normal bir durumdur. Filtre kağıdınızı bir bardağa yerleştirerek işlemlere başlayınız. Dilerseniz fincana da yerleştirebilirsiniz, seçim sizindir. Uygulamaya devam ederken filtrenin kaynar su ile ıslanmasını sağlayın. 

Fazla gelen sıvıyı dökebilirsiniz. Filtre içerisine yaklaşık 1-2 yemek kaşığı aralığında öğütülmüş kahve ekleyin. 35-40 saniye bekledikten sonra 160 ml kadar kaynar suyu eklemeye başlayın. Bu suyu ilave ettiğiniz esnada dairesel hareketler uygulamalısınız. Bu şekilde kahvenizin lezzetli olması için 3-5 dk. kadar dinlendirmeye özen göstermelisiniz. 

Filtre kahve kağıdı nasıl kullanılır sorusunu bu şekilde yanıtlamış olduk. Harika bir kahve elde edeceğinizden eminiz! Filtre kahve kağıdı ile kahve yapımı ev ortamında çok daha konforlu biçimde gerçekleştirilecektir. Afiyetle tüketmenizi diliyoruz!

Filtre Kahve Kağıdı Numaraları Ne İşe Yarar?

kağıt filtre içinde kahve üzerine sıcak su ekleniyor

Kahve filtre kağıdı numaraları ne işe yarar açıklayalım. Bu gereçler sayesinde kahve daha lezzetli bir şekilde demlenir. Su ve kahve miktarı ayarı daha net görülebilir. Kahve makineniz için en uygun filtre kahve kağıdı numaralarını mutlaka öğrenmelisiniz. Bunun için dünyanın her yerinde geçerli olan kusursuz bir sistem var. Buna dair şöyle bir özet geçebiliriz: 

  • Tek servislik kahve aktarımı yapmak için no. 1 filtre kağıdına ihtiyacınız olacaktır.
  • 4 ila 6 fincan kadarlık bir kahve hazırlamanız gerekiyor ise no. 2 yani 1x2 en uygun olanıdır. Aksi kullanılamaz.
  • 10-13 fincanlık demlemeler için no. 4 yani 1x4 filtre kahve kağıdı satın almalısınız.
  • Son olarak ise 10-12 adet büyük fincanda kahve demlemek için no. 6’yı kullanmalısınız. 

En sık kullanılan filtre kahve kağıdı numaralarının 2 ve 4 olduğunu bilmenizi isteriz. Birçok kahve makinesinde de zaten 2 ve 4 numaralı olanlar için alan açılmıştır. Dışarıdan bakınca aynı gibi görünseler de ciddi anlamda boyutları birbirlerinden ayrıdır. Kahve uzmanları bunu hemen fark eder! 

4 numaralı kağıdı 2 numaraya çevirmek için makasla biraz düzeltme yapmanız kafi olacaktır. Fakat 2 numarayı 4’e çevirmenin bir yolu yoktur. Ayrıca kahve filtreleri hiçbir zaman farklı kalınlıklarda olamaz. Boyutu değişiyor olsa da kalınlık olarak her biri aynı olmaktadır. Kahverengi filtrelerin çevre dostu olduğunu ifade edebiliriz. 

Tabii beyaz renkte olanlar da son derece sağlıklıdır. Ama siz yine de her açıdan daha mantıklı bir seçim yapmak adına kahverengi filtre kağıtlarını satın almaya dikkat edin deriz. Bu şekilde daha dayanıklı ve sürdürülebilir bir ürün edinmiş olursunuz. 

Kahve uzmanı Mocaco Coffee olarak filtre kahve kağıdı nasıl kullanılır tüm ayrıntıları ile bu yazıda incelemiş olduk. Umarız tüm sorularınızı yanıtlayabilmişizdir, bol kahveli ve sevdiklerinizle beraber neşeli, sohbetli günler dileriz. 

Ayrıca birbirinden lezzetli filtre kahve seçeneklerini her zaman burada bulabilirsiniz. Fındık aromalı olanından vanilyalısına, çikolatalısından böğürtlenlisine kadar her biri sizleri bekliyor!

Önceki Makale Kapsül Kahve Nedir? Kapsül Kahve Makinesi Önerisi