Uykuyu Ne Açar? En Etkili 8 Uyku Açma Yöntemi - Mocaco Coffee

Uykuyu Ne Açar? En Etkili 8 Uyku Açma Yöntemi

Kimi zaman bir sınava çalışmak için kimi zamansa bir iş yetiştirmek için uykumuzun açılmasını isteriz. Peki bu konuda ne yapabiliriz? Uykuyu ne açar? Uyku kaçıran şeyler tam olarak nelerdir? Eğer siz de bu soruların yanıtlarını araştırıyorsanız doğru içeriktesiniz. Gelin hep beraber bu konunun detaylarını mercek altına alalım. 

Uykuyu Ne Açar?

elinde kahve fincanı ile gülümseyen kadın

Uykuyu ne açar sorusunun çeşitli yanıtları var. Şöyle özetleyebiliriz: Filtre kahve içmek, soğuk su ile yüz yıkamak, açık havada gezintiye çıkmak, yürüyüş yapmak ve bulunulan ortam sıcaksa serin bir alana geçmek. Her birine detaylı olarak bakalım!

1. Filtre Kahve İçmek

kahve çekirdekleri içinde kahve fincanı

Uyku açan şeyler listemizin ilk konuğu belli! Kaliteli bir filtre kahve ile uykunuzun açılmama gibi bir ihtimali yoktur. Bunun için size Mocaco Coffee’nin özenle sunduğu filtre kahve çeşitlerini tavsiye ediyoruz. Hem taze hem yüksek kalite skalasında yer alan bu eşsiz kahve opsiyonlarını kesinlikle incelemeli, ardından da denemelisiniz. 

Filtre kahvenin kalorisi azdır; uyku açma performansı da hayli yüksektir. Kahve uyku getirir mi sorusunu da bu şekilde cevaplamış oluyoruz. Hayır, kahve bol miktarda kafein içerdiği için asla uykunuzu getirmeyecektir. Tam aksine güne enerjik şekilde başlayıp öyle devam etmenizi sağlayan bir içecektir. 

Benim uykumu ancak sert bir kahve açar diyorsanız Kahve Tutkunları Buraya! En Sert Kahve Hangisidir? başlıklı içeriğimizi de okumanızı öneririz.

2. Enerji İçeceği İçmek

enerji içeceği içen erkek

Uyku kaçıran içecekler dendiği an akla gelen bir diğer seçenek ise enerji içeceği olmaktadır. Yüksek oranda kafein içerdiği için enerji içeceği daima uykunuzu kaçırma konusunda etkili bir faktördür. Fakat sürekli içilmesi, sağlık açısından olumlu sonuçlar doğurmaz. O nedenle mecbur kaldıkça ara ara tüketmeniz tavsiye edilir. Bu içecek, uyku kaçıran şeyler arasından hiç silinmeyecek gibi duruyor.

3. Soğuk Su ile Yüz Yıkamak

yüzünü yıkayan kadın

Soğuk su ile yüzünüzü yıkamanız halinde uykunuzun kaçtığını fark edeceksiniz. Bunun nedeni ise soğuk suyun canlandırıcı etkisidir. Sıcak su ile aynı tesiri göremeyebilirsiniz. O nedenle tercihiniz daima serin sularla yüz yıkamaktan yana olsun. Uykuyu kaçırmanın en iyi yoludur hiç şüphesiz.

4. Açık Havaya Çıkmak

açık havada hava alan beyaz gömlekli kadın

Uyku kaçıran en etkili şeylerden birine geldi sıra. Açık havaya çıkmak demek illaki evin dışında bir bölgeye çıkmak demek değildir. Dilerseniz balkona, bahçeye de çıkabilirsiniz. Bol oksijenli temiz havanın sizi en güzel şekilde uyandıracağından emin olabilirsiniz. Hatta sırf bu yüzden köy havasının insana iyi geldiği, orada yaşayan insanların yine aynı nedenden dolayı erken uyandığı söylenir.

5. Yürüyüşe Çıkmak

3 kadın ormanda yürüyüş yapıyor

Uyku açma yöntemleri denince ne gelir akla? Hemen söyleyelim! Uyanmanın, ayakta kalmanın en iyi yoludur yürümek. Eğer sizin de uyumamanız gereken günlerden biri ise 1 saatlik canlandırıcı ve tempolu bir yürüyüşe çıkın. Göreceksiniz, bir anda kendinizi çok daha zinde hissetmeye başlayacaksınız. Günü en enerjik biçimde geçireceksiniz. Bu yürüyüşleri bir alışkanlık haline getirirseniz bedenen canlı hissedersiniz.

6. Serin Bir Yere Geçmek

soğukta üşümüş ellerini ısıtan şapkalı kadın

Uyku giderici şeyler dendiğinde serin yerler neden akla gelmesin? Sıcak yerler insana kendini halsiz hissettirir. Sürekli uyuyasınız gelir. O nedenle böyle durumlarda bulunduğunuz yeri biraz soğutmalı ya da bulunduğunuz yere nispeten daha serin bir alana geçmelisiniz. Uyku kaçıran şeyler arasında en çok uygulanan da yine bu madde oluyor.

7. Bazı Meyveleri Tüketmek

dalında portakallar

İçeriğindeki meyve asidinin yüksek olması nedeniyle vücuda enerji veren bazı besinler vardır. Yeşil elma, portakal, mandalina ve greyfurt her zaman uyku açan yiyecekler arasında yer alır. Mutlaka denemelisiniz. Kısa bir süre içerisinde uykunuzun açılmaya başladığını fark edeceksiniz. Üstelik tüm bu meyveler hayli lezzetli olduğu için gününüze renk katar!

8. Çay İçmek

demlikten dökülen çay

Çay uyku açar mı sorusunun yanıtı ile devam edelim. İki fincan kadar çay içmeniz halinde beyin uyarılır. Bu da uykuyu kaçırır. Bağırsak ve beynin yegane bağlantısı nedeniyle uykunuzun bir anda kaçtığını fark edeceksiniz. Ayrıca nefis tadı ile çay içmek size mental olarak da kendinizi iyi hissettirecek demektir.

Uyku Açan Kahve Tarifi 

yeni demlenmiş filtre kahve

Uyku açan kahve sayesinde kendinizi her zamankinden çok daha zinde hissetmeye hazır mısınız? O zaman sizi bekletmeden tarifimizin detaylarına geçelim. Bu kusursuz tarifi uyguladığınızda ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. İşte o özel kahve!

Uyku Açan Kahve Tarifi Nasıl Yapılır?

Makine kullanmak zorunda değilsiniz. İlk olarak French press içerisine öğütülmüş kahve ve sıcak suyu eklemelisiniz. Mocaco Coffee kahvelerinden birini tercih edebilirsiniz. 5 dakika süresine kahveyi demlemelisiniz. Ardından filtreyi tutan kısmı aşağı doğru itebilirsiniz. İşte bu kadar, canlandırıcı etkisi ile bilinen filtre kahveniz hazır. En güzel uyku kaçırma yöntemlerinden biri budur, çok seveceksiniz! 

Ayrıca bir de sık sorulan sorulardan birini yanıtlamak istiyoruz. Soğuk kahve uyku açar mı sorusunun yanıtı şöyledir: Elbette ki açar. Burada asıl olay kahvenin sıcak ya da soğuk olmasından ziyade içerdiği kafein düzeyidir. Kafein içeren her içeceğin uykunuzu kaçıracağından emin olabilirsiniz. 

Kahve uzmanı Mocaco Coffee olarak enerjinizi yerine getiren, uykunuzu açan nefis kahvelerimizle daima sizlerleyiz. Dilediğiniz zaman sipariş oluşturarak Mocaco dünyasına adım atabilirsiniz.

Uykuyu açma yolları hakkında tavsiyeler verdiğimiz içeriğimizin sonuna geldik. Umarız burada yer alan her bir öneri işinize yarar. Hoşça kalın, kahve dolu günler geçirmeniz dileğiyle!

Önceki Makale Japanese Cold Brew Nedir? Evde Nasıl Yapılır?