Türk Kahvesi Hakkında Bilmedikleriniz - Mocaco Coffee

Türk Kahvesi Hakkında Bilmedikleriniz

Osmanlı’dan günümüze kadar gelen bir kültür olan Türk kahvesi kendine has hazırlama, pişirme ve servis metotları ile dikkat çeken bir kahvedir. 14 yüzyılın başlarında Habeşistan’dan dünyaya yayıldığı tahmin edilen Türk kahvesi, Osmanlı’nın Yemen valisi Özdemir Paşa tarafından İstanbul’a getirilmiştir.

Özellikle eski bayramlarda sıklıkla tüketilen Türk kahvesi yoğun lezzeti ve aromaları ile dikkat çeken bir kahve türüdür. Hafif kavrulmuş Türk kahvesi 50, orta kavrulmuş kahve 59 farklı tat ve koku maddesi içerirken çok kavrulmuş Türk kahvesinde bu sayı 65’e çıkar. Yoğun lezzeti ve kokusu ile beğeni toplayan Türk kahvesi tıpkı İngilizlerin çay geleneğinde olduğu gibi belirli zaman dilimlerinde tüketilir. Özel görüşmeler ve toplantılar haricinde genellikle sabah ve öğle saatlerinde tüketilen kahve “kahvaltı” kelimesinin çıkışında da etkili olmuştur. Kahvaltı sözcüğü kahve altı kelimelerinin birleşiminden oluşur ve kahve öncesinde yenen şeyler anlamına gelir. 

türk kahvesi çekirdeği

 

Türk Kahvesini Özel Kılan Özellikleri

Türk kahvesi pişirme yöntemi bilinen kahve pişirme yöntemleri arasında en eski yöntem olarak karşımıza çıkar. 2013 yılında UNESCO tarafından hazırlanan Somut Olmayan Kültürel Miras listesine giren Türk Kahvesi oldukça ince öğütülen kahve çekirdeklerinin ağır ağır kömür ateşinde pişirilmesi ve küçük fincanlarda servis edilmesi ile sunulur. Türk kahvesini içmeden önce bir süre beklemek gerekir. Bu beklemenin nedeni ise kahve telvesinin dibe çökmesi için gereken süreyi sağlamaktır. Türk kahvesi telvesi ile birlikte ikram edilen tek kahve türü olarak bilinir.

türk kahvesi sunum

Dünya genelinde espresso ile aynı popülerliğe sahip olan Türk kahvesi en çok tüketilen kahveler arasında yer almaktadır. Kahveler her zaman demlenme yöntemleri ile servis edilirken Türk kahvesi kaynatılarak servis edilen tek kahve türü olarak da oldukça özeldir. Türk kahvesi ince kenarlı küçük fincanlarla servis edilir. Fincanların bu yapısı kahvenin uzun süre sıcak kalmasını sağlar. Kahve köpüğü sayesinde de diğer kahvelere göre daha uzun süre sıcak kalır. Tüm kahve türleri demlenme işlemi esnasında süzülür. Türk kahvesi ise hiçbir şekilde süzülmez. Telvesi kendiliğinden dibe çöken tek kahve türüdür.

 

türk kahvesi telvesi

Türk Kahvesi ve Kültürel Etkisi

Toplumsal değerler arasında yer alan Türk kahvesi özel günlerde mutlaka servis edilir. Bayramlarda, kız isteme törenlerinde mutlaka servis edilen kahve ev sahiplerinin misafirleri ile sözsüz bir iletişim kurmasını sağlar.

türk kahvesi ve su

Türk Kahvesi Yanında Gelen Suyu İçmeden Önce Dikkat :)

Kahve ile birlikte servis edilen su, iki neden dolayı ikram edilir. İlk neden eğer kahve ikram edilen misafirin karnı açsa önce suyu sonra kahveyi içer. Bu sayede ev sahibi yemek hazırlaması gerektiğini misafirine sormadan anlamış olur. Kahvenin yanında ikram edilen su aynı zamanda içen kişinin damağını temizlemesini sağlar. Kahvenin tadının daha iyi almak için öncesinde su içilmesi gerekir. “Bir kahvenin kırk yıl hatırı var.” sözü ile Türk kültüründeki önemi belirtilen kahve aynı zamanda falı bakılan tek kahve türü olarak da bilinir.

Önceki Makale Japanese Cold Brew Nedir? Evde Nasıl Yapılır?