bir bardak nitro kahve

Nitro Kahve Nedir? Nasıl Yapılır?

Son zamanların en popüler kahvelerinden biri olan nitro kahve; Amerika’nın gurme kahve dükkanlarında doğmuştur. Öyle ki zaman içerisinde son derece popüler hale gelmiş ve ülkemize dek uzanan bu muhteşem lezzet yolculuğu başlamıştır. Peki bu özel kahve tam olarak nasıl hazırlanır? Haydi gelin tüm ayrıntıları hep beraber öğrenelim!

Nitro Kahve Nedir?

Fıçıda kahve ve nitro cold brew gibi isimlerle de bilinen bu içecek, nitrojen gazı ile demlenen bir tür kahvedir. Bahsi geçen gaz kokusuz ve renksiz bir yapıya sahiptir. Günümüzde birçok ülkede yaygın olarak tüketilen bir kahvedir.

Ayrıca lezzeti ile büyüleyen tüm filtre kahve çeşitlerini Mocaco Coffee'de bulabileceğinizi söylemiş olalım!

Nitro Kahve Nasıl Yapılır?

nitro kahve hazırlama

Gerekli Malzemeler

 • 30 gram orta-koyu kavrulmuş kahve çekirdeği
 • 5 litre soğuk su
 • Nitro brew kahve demlemek için uygun bir sürahi
 • Servis etmek için birkaç bardak
 • İstediğiniz ölçüde toz şeker (tatlandırıcı da olur)

Nasıl Yapılır?

 1. Kahve çekirdeklerini öğüterek başlayın. İdeal seviye orta öğütme ayarıdır. Kahvenin aşırı ince ya da kalın öğütülmesi demleme sürecini kötü anlamda etkiler.
 2. Kahve çekirdeklerini uygun bir sürahiye aktardıktan sonra soğuk suyu üzerine döküp karıştırın.
 3. Su ve kahve karışımını buzdolabında en az 15-24 saat boyunca bekletin. Uzun süre bekleyen kahvenin tadı daha yoğun olur ve aroması da dengeli bir profile sahip olur. 24 saatten daha uzun süre bekletmeniz durumunda kahve acılaşabilir.
 4. Bekleme süresini tamamladığınıza göre demlenmiş nitro içeceği süzgeç ya da kahve filtresi kullanarak farklı bir sürahiye aktarın. Bu şekilde kahve çökeltisini temizleyebilirsiniz.
 5. Kahveyi servis etmek için bir bardağa koyup içine tatlandırıcı ya da toz şekeri göz kararı ekleyebilirsiniz. Bardağın içine buz doldurmayı da unutmayın.
 6. Kremsi bir kıvam alması adına her işlemi nazikçe ve yavaşça yapmaya özen gösterin. Üzerine krema ve süt de koyabilirsiniz, afiyetle tüketebilirsiniz!

Nitro Kahve Özellikleri Nelerdir?

yarım bardak nitro kahve

Nitro içecek, sade şekilde sunulduğunda köpüklü bir görüntüye sahip olur. Her bir özelliğini şu şekilde özetleyebiliriz:

1.    Asiditesi Düşüktür

Nitro içecek, düşük asiditeye sahip olduğu için mide rahatsızlıkları, sindirim sorunları yaşayan bireylerin severek tükettiği bir kahve seçeneğidir.

2.    Kremamsı Bir Kıvamı Vardır

İçerisinde yer alan nitrojen gazı sayesinde daha kremamsı bir dokusu vardır. Bu da diğer kahve türlerine oranla daha pürüzsüz bir kahve deneyimi sunmasını sağlar. Tadı hafif acı fakat bir yandan da hafiftir.

3.    Enerji Verir

Nitro kahve, kafein içeriğinin yüksek düzeyde olması sebebi ile enerji seviyesini artırır. Uyanıklık ve odaklanma sağlar.

4.    Antioksidan Açısından Zengindir

Nitro içecekler, her daim antioksidan açısından zengin olduğu için vücuttaki tüm serbest radikallerle savaşarak hücrelerin zarar görme ihtimalini en aza indirir. Ayrıca bu özelliği sayesinde toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Böylelikle birey daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olacaktır. Nitro kahve faydaları dendiği an akla bu unsur gelmektedir.

5.    Uzun Süre Taze Kalabilir

Nitro içeceğin aroması ve lezzeti uzun zaman boyunca taze kalır. Sebebi ise az evvel de belirttiğimiz gibi nitrojen gazı olmaktadır.

Nitro Kahve İçerisinde Alkol Var mıdır?

Günümüzde birçok kişi, nitro kahve musluklardan alınıp servis edildiği için servis edilme yöntemi olarak bu içeceği biraya benzetir. Ancak nitro içeceğin yapısında herhangi bir şekilde alkol yer almamaktadır. Alkol tüketmeyen bireyler gönül rahatlığı ile bu kahveyi içebilirler.

Dilerseniz Japanese Cold Brew Nedir? Evde Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Önceki Makale Evde Hazırlayabileceğiniz 8 Leziz Vegan Kahve Tarifi
Sonraki Makale Közde Kahve Nedir? Nasıl Yapılır?