Kafein Nedir? Kafeinin Yararları ve Zararları Nelerdir? - Mocaco Coffee

Kafein Nedir? Kafeinin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Bu içeriğimizde birçok içecek ve yiyecekte yer almasıyla dikkat çeken kafein hakkında bilgiler veriyor olacağız. Zararları neler ve ne gibi yararları var? Fazla alınması durumunda vücutta neler gerçekleşir? Siz de bu tür soruların yanıtları hakkında ayrıntılı verilere ulaşmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz!

Kafein Nelerde Var? 

fincanda kahve

Kafein nelerde var sorusunu yanıtlamaya geldi sıra. Sayısız yerde karşımıza çıkan bir unsur hiç şüphesiz. Kahve çekirdekleri, kakao çekirdekleri, birçok bitkinin tohumları ve meyvelerinde de yer alıyor. Ruh halini ve davranışları etkileyen bir yapısı vardır.  Bu unsuru içeren tüm kaynakları şu şekilde sıralayabiliriz:

Kahve 

espresso ve latte fincan içinde

Kafein kaynakları arasında hiç şüphesiz başrolde olan daima kahvedir. Türü, hazırlama şekli gibi detaylar düzeyinin de değişmesine neden olur. Fakat orta boydan biraz büyük boyutta bir kahvenin 100-200 miligram kadar kafein içerdiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Kahve kafein miktarını hesaplarken internette yer alan çeşitli siteleri de kullanabilirsiniz. 

Bir de şunu eklemiş olalım: Filtre kahve normal düzeyde tüketilirse gayet yararlı bir kahve seçeneği olacaktır. O nedenle dilerseniz filtre kahve çeşitleri arasından dilediğinizi seçerek günlük rutininize dahil edebilirsiniz. Dozunda içildiği sürece size iyi gelecektir, bunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Çay 

demlikten bardağa çay dökülüyor

Çayda kafein var mı sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyiz. Cevap belli: Çayda elbette ki bulunuyor. Fakat bu durum, tamamen demlenme şekline göre değişim göstermektedir. Türü bile kafein dengesini etkileyecektir. Orta boy bir fincan başına 30-40 miligram düşecektir. O nedenle fazla tüketimden uzak durmalı, normal şekilde tüketmelisiniz. Çünkü günlük kafein miktarı bellidir. 

300 miligramdan daha fazla almaya gerek duymamalısınız. Böylelikle kafein günde ne kadar alınmalı sorusunu da en net hali ile güzelce yanıtlamış oluyoruz.

Çikolata 

çikolata yiyen kız

Bitter çikolatanın 5-40 miligram aralığında kafein içerdiğini söyleyebiliriz. O nedenle bitter çikolata yeme dengesi abartılmamalı, kararında bir tüketim sağlanmalıdır. Zaten ağır bir tadı olduğu için birkaç kareden fazla tüketilmesi zordur. Aksi halde kafein bağımlılığı durumu meydana gelebilir.

İlaçlar 

ilaç kutusundan eline ilaç alan kişi

Kilo verme takviyesi olarak bilinen unsurlar, ağrı kesiciler ve soğuk algınlığını tedavi eden birçok ilaç bu temel unsuru içermektedir. Çünkü kişi hastayken kendini sürekli olarak halsiz hisseder. Bu halsizliğin yok olması hususunda kafeinin de rolü vardır.

Enerji İçecekleri 

laptop kullanan kişi

Enerji içeceklerinde de bol miktarda vardır. Markadan markaya özelliği de değişen enerji içeceklerinde 50-500 miligram aralığında geniş bir kafein düzeyi skalasına rastlamak mümkündür. İçerdiği bu düzeyler sayesinde kişinin kendini aktif hissetmesini sağlar.

Soda 

şeffaf bardakta soda

Alkolsüz içeceklerin büyük bir kısmında da bahsi geçen unsur yer almaktadır. Bir kutu sodada da 30-60 miligram aralığında kafein bulunur. Günümüzde birçok kişi bu bilgiyi öğrenmediği için ne yazık ki soda tüketimini abartıp sorunlar yaşayabilmektedir, bilinçli olmak hayli önemlidir.

Kafein Faydaları Nelerdir? 

kadın elinde kahve fincanı ile laptop başında telefonla ilgileniyor

Kafein ne işe yarar sizce? Hemen anlatalım! Zihinsel uyanıklığı iyileştirmesiyle bilinen kahve, aynı zamanda da metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Birçok hastalığın riskini azaltıcı etkisi vardır. Her bir olumlu etkisini şu şekilde sıralamak isteriz: 

 • Zihinsel performansı güçlendirmesiyle dikkat çeker. Aynı esnada uyanıklık süresini de arttırması ile bilinir. Siz de bilişsel performansınızın yükselmesini istiyorsanız bu unsurun tüketimine özen göstermelisiniz.
 • Parkinson, Alzheimer, karaciğer kanseri, tip 2 diyabet gibi birçok kronik rahatsızlığın oluşum riskinin düşmesini sağlar.
 • Metabolizmayı hızlandırırken yağ ve kalori yakımını arttırır. Aşırı kilolu bireyler için ideal bir seçimdir.

Fiziksel performansınızın geliştirilmiş versiyonunu deneyimlemek için de bunu mutlaka tüketmelisiniz. Sert antrenmanlarda daha iyi bir güç göstermek adına kafein tüketimine dikkat edilmelidir. Kararında tüketirseniz size çok faydası olacaktır. Kafein neye iyi gelir sorusunu da bu şekilde yanıtlamış oluyoruz.

Fazla Kafein Zararları Nelerdir? 

elini başına koymuş elinde fincanlı kadın

Siz de kafein zararları hakkında bilgi almak istiyorsanız doğru yere geldiniz demektir. Kafein yan etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Kafein zararlı mı diye soruyorsanız şunu söyleyebiliriz, belli bir doz üzerinde alırsanız sinir yapabilir. Depresyona neden olabilir, uyku rahatsızlıklarına yol açabilir.
 • İdrara çıkma sıklığını artırıcı özelliği vardır. Bu yüzden de bedeninizden çok fazla mineralle beraber vitaminin de atılmasına neden olur.
 • Gastrit oluşumuna zemin hazırlar.
 • Migren hastalığını ortaya çıkarabilir.
 • Kalsiyum kaybına neden olur.
 • Kalp hastalığı olanların kalp ritmini bozar.
 • Yüksek tansiyon hastalarına iyi gelmez.
 • Yüksek düzeyde tüketmek, göz iç basıncını artırır.
 • Yemekten hemen önce ya da hemen sonra tüketilirse demir ve çinko emiliminde azalmaya yol açar.
 • Uzun süre boyunca alımının gerçekleştirilmesi halinde beynin öğrenme işlevinde azalmalar görülür. Kafein yan etkilerini bu şekilde anlatmış oluyoruz; umarız kafi düzeyde tüketim sağlıyorsunuzdur. 

Bahsi geçen etkileri daha az görmek adına kafeinsiz kahve tüketmek isteyen birçok kişi vardır. Peki ama nedir bu içecek? Siz de merak ediyorsanız Kafeinsiz Kahve Nedir? Kafeinsiz Kahve Hakkında Her Şey başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz. 

Kahve uzmanı Mocaco Coffee olarak sizleri kusursuz kahve çeşitleri ile buluşturmaya devam ediyor olacağız; bol kahveli günler dileriz!

Önceki Makale Japanese Cold Brew Nedir? Evde Nasıl Yapılır?