Hamilelikte Kahve Tüketimi Nasıl Olmalı? - Mocaco Coffee

Hamilelikte Kahve Tüketimi Nasıl Olmalı?

Hamilelikte kahve tüketimi, hamilelik sürecinde kahve tüketmek isteyen anneler tarafından oldukça merak ediliyor. Kahvenin, Türk kültüründeki yerini düşündüğümüzde bu durum, aslında oldukça normaldir.

Kimileri için vazgeçilmez bir alışkanlık olan kahve, özellikle zinde kalmak isteyenlerin hemen her gün içtiği bir içecek. Ancak söz konusu hamilelik dönemi olduğunda tüketilen kahve miktarını dengelemek gerekir. Peki o zaman hamilelikte kahve tüketimi nasıl olmalı?

Siz de hamilelikte kahve tüketimine dair merak ettikleriniz için içeriğimizi okumaya devam edebilir, aklınızdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz!

Hamilelikte kahve tüketimi oldukça karışık bir konu olarak karşımıza çıkar. Çünkü bu konuda farklı fikirler öne süren pek çok bilim insanı vardır. Aslında hamilelik sürecinde kafein alışkanlığınızı tamamen bırakmanız gerekmez. Ancak gün içinde aldığınız kafein miktarını dengelemeniz gerekir.

Örneğin yapılan bir araştırmaya hamile bir kişinin günlük 200 mg kafein miktarını aşması, bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte bu süreçte, hiçbir şekilde kahve tüketilmemesi gerektiğini belirten araştırmalar da mevcuttur.

Ancak aşırı miktarda olmayan kafein tüketiminin bilimsel olarak kanıtlanmış herhangi bir zararı olmadığını da belirtelim. Öyle ki bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar da bu anlamda birbirinden farklı sonuçlar ortaya çıkarmıştır.

Öte yandan hamilelikte fazla kafein alımı; bebeğin gelişimini olumsuz etkilediği gibi uyku bozukluklarını, baş ağrısını ve vücudun susuz kalmasını da tetikleyebilir. Zaten bu sorunlar, pek çok anne adayının hamilelikte yaşadığı problemler olarak bilinir. Fakat aşırı kahve tüketiminden dolayı bu problemler, daha şiddetli boyutlara ulaşabilmektedir.

Hamilelikte Kahve Tüketimi için Öneriler

elinde kahve fincanı olan hamile kadın

Hamilelikte kahve tüketimi için belli başlı öneriler vardır ancak genel olarak hamilelik oldukça hassas bir konudur. Çünkü gebelik süreci, herkeste aynı şekilde ilerlemeyebilir. Tam da bu nedenle hamilelikte kahve tüketimi konusunda ilk olarak doktorunuza danışmanızı öneririz.

Böylece hamilelik sürecini en iyi şekilde atlatabilir, bebeğinizin gelişimine destek olabilirsiniz. Ardından doktorunuz da tavsiye ettiği takdirde sizler için sıraladığımız önerilerimizi dikkate alabilir, kahve tüketiminizi dengeleyebilirsiniz. Peki ama hamilelikte kahve tüketiminde nelere dikkat etmek gerekir?

Buna ek olarak hamilelikte kahve tüketimi gibi merak edilen konular arasında yer alan diyette kahve tüketimi için Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? başlıklı içeriğimizi okuyabilir, Türk kahvesinin diyet için uygun bir içecek olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

  • Kafein Miktarının Farkında Olun

elinde bir fincan kahve ile koltukta oturan kadın

Daha önce de bahsettiğimiz gibi hamilelikte kahve tüketimi söz konusu olduğunda günlük 200 mg kafeinin dışına çıkmamak mantıklı olacaktır. Bu miktar ise ortalama bir kupa filtre kahveye veya iki küçük fincan Türk kahvesine eşit olmaktadır. Ancak bu miktar, hamilelikte tüketeceğiniz kafein sınırı olarak karşımıza çıkar.

Dolayısıyla günlük iki fincan Türk kahvesine ek olarak kafein içeren diğer yiyecek ve içecekler de toplam alınacak kafein miktarını etkileyecektir. Örneğin bir çay bardağı siyah çay için ortalama kafein değeri 50 mg olarak bilinir. Bu kapsamda hamile bir kadının bir fincan çay ile birlikte tüketeceği iki fincan Türk kahvesi, günlük kafein limitini aşacaktır.

Yine bir tablet çikolatayı da buna örnek gösterebiliriz. Eğer anne adayı günlük 100 gram bitter çikolata yemek isterse, çikolatadan alacağı kafein miktarı ortalama 80 mg olacaktır. Bununla birlikte tüketeceği bir kupa filtre kahve, günlük kafein miktarını aşacaktır.

Bu nedenle hamilelikte kahve içebilmek için tükettiğiniz diğer yiyecek ve içeceklerin de kafein miktarını göz önünde bulundurmanız oldukça önem taşır. Kısacası hamileyseniz, kafeinli içecek ve yiyecekleri bir arada tercih etmemeli ve dengeli bir beslenme düzeni oluşturmalısınız.

  • Kafeinsiz Kahve ile Tanışın

elinde kahve fincanı olan hamile kadın

Kafeinsiz kahve, kafeine karşı hassas olan veya çeşitli nedenlerden dolayı vücuduna kafein almak istemeyenlerin tercih ettiği bir kahve çeşidi. Günümüzde oldukça popüler olan kafeinsiz kahveler, hamile kişilerin de tüketebileceği kahveler arasında yer alır.

Decaf olarak da ifade edilen bu kahveler, her ne kadar kafeinsiz kahve olarak bilinse de aslında az da olsa kafein içermektedir. Ancak sade bir filtre kahveye göre çok daha az miktarda kafein içeren kafeinsiz kahveler, kafeini %97 oranında alınmış çekirdeklerden elde edilir.

Örneğin standart bir kupa filtre kahve yaklaşık 180 ml kafein içerirken, aynı ölçüdeki bir kupa kafeinsiz kahve ise 7 ml kahve içerir. Öyle ki aradaki fark oldukça fazladır.

Bu noktada Mocaco Coffee ayrıcalığı ile ön plana çıkan Colombia Decaf Kafeinsiz Kahve’yi tercih edebilir ya da daha aromatik tatlardan hoşlanıyorsanız Fındık Aromalı Kafeinsiz Filtre Kahve çeşidine göz atabilirsiniz.

  • Kahveyi Tükettiğiniz Zamana Dikkat Edin

gündüz kahve içen hamile kadın ve yanında eşi

Hamilelikte kahve tüketiminde, kahveyi tükettiğiniz zamana dikkat etmelisiniz. Özellikle gece tüketeceğiniz bir kupa kahve, hamilelik sürecinde var olan tuvalete gitme ihtiyacınızı artıracak ve gece boyunca huzursuz bir uykuya neden olacaktır.

Bu nedenle kahveyi, özellikle gündüz saatlerinde tüketmeye önem vermelisiniz. Hatta bunun için en ideal saat aralığı sabah 10 ile 12 arası olarak karşımıza çıkar. Çünkü bu zaman dilimi, vücuttaki kortizol seviyesinin düşük olacağı bir saat aralığını kapsar.

Kahve uzmanı Mocaco Coffee olarak bu yazımızda sizler için hamilelikte kahve tüketimi nasıl olmalı sorusunu yanıtlayarak birtakım önerilerde bulunduk. Siz de doktorunuzun kontrolünde olacak şekilde günlük belirtilen kafein miktarını aşmadan kahve tüketebilirsiniz.

Bu noktada taze ve kaliteli çekirdekleri sayesinde kahvede fark yaratan Mocaco Coffee’yi tercih edebileceğinizi de belirtelim. Özellikle vücuda giren kafeini büyük ölçüde azaltacak kafeinsiz kahve çeşitlerine göz atabilir, kahve tüketimi konusunda daha rahat hissedebilirsiniz!

Kahve konusundaki uzmanlığımız ile hazırladığımız diğer içeriklerimiz için Kahve Rehberi’ni ziyaret etmeyi unutmayın!

Önceki Makale Flat White Nedir? Adım Adım Flat White Tarifi