Sifon Kahve Nedir? Sifon Yöntemi ile Kahve Demleme

Sifon Kahve Nedir? Sifon Yöntemi ile Kahve Demleme

Günümüzde sayısız kahve demleme biçiminin var olduğunu görüyoruz. Sifon yöntemi de aşina olduğumuz demleme yöntemlerinden bir tanesidir. Peki bu şekilde kahve nasıl demlenir? Dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Gelin hep birlikte görelim!

Sifon Kahve Nedir?

Sifon kahve, vakum kahve olarak da bilinen özel bir demleme biçimidir. Almanya’da icat edilen bu yöntemin ortaya çıkışı ise 19. yüzyılın başlarına tekabül etmektedir. Buhar sistemi ve basınç ile çalışır. Fransız Balonu, Syphon gibi adlarla da anılmaktadır. Bu yöntemle demlenen kahvenin tadına doyum olmaz. 

Sifon kahve, iki hazneden meydana gelir. Alt hazne, suyun yer aldığı cam formdaki alandır. Orta kısmında ise bu iki haznenin birbirine bağlanmasını sağlayan demir bir tutacak bulunmaktadır. En üstte yer alan kısım ise kahvenin konulacağı bölümdür. 

Ayrıca Mocaco Coffee’nin çekirdek kahve lezzetini de bu sayede deneyebilirsiniz. Kahve sifonu işlemini en iyi şekilde uygulamak için çekirdek kahve kullanabilirsiniz.

Sifon Yöntemi ile Kahve Demleme İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Sifon yöntemi ile kahve demlemek için ilk olarak taze kahve, su, Syphon, ocak, filtre ve tartıyı hazırlamak gerekir. Syphon’u önceden ısıtmak adına sıcak bir su ile ısıtıp iyice kurulayın. Alt kısmını da yerine yerleştirin. Hazneyi de 130 ml kadar kaynar su ile doldurun. Ardından üst bölüme filtreyi takıp bastırın ki tamamen otursun. 

Her fincan için 9 gram olacak şekilde toplamda 27 gram kahveyi büyük şekilde öğütüp üst kısma dökün. Isıtıcıyı açarak alt bölümü de ısıtıcının üzerine denk gelecek biçimde yerleştirin. Suyun kaynamasını beklemelisiniz çünkü ancak bu şekilde basınç oluşacaktır. Basıncın sağladığı etki ile üst bölüme bir anda dolan kahveyi ve suyu nazikçe karıştırın. 

Hatta 30-60 saniye kadar demlenmesini de bekleyin. Sonrasında ise ısıtıcıyı alt kısımdan çekerek kahvenin pişmesini izleyin. Alt bölümdeki soğuyan hava ise vakumlama yaparak cam hazneden kahveyi çeker, alttaki kısma akmasını sağlar. Syphon yöntemi ile yüksek gövdeye sahip, temiz ve parlak bir kahve pişirmiş olacaksınız.

Sifon Kahve Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sifon kahve makinesi alacağınız zaman göz önüne almanız gerekenler:

1. Kapasite

Sifon kahve makinelerinde çoğu zaman bir ya da iki bardaklık bir alan vardır. Bu yüzden, konuk sayısına göre seçim yapmak önemlidir.

2. Malzeme Kalitesi

Sifon kahve makineleri genellikle paslanmaz çelik, plastik ve camdan üretilmektedir. Paslanmaz çelik ise en çok tavsiye edilen malzemelerden biri olarak dikkat çeker.

3. Çıkarılabilir Parçalara Sahip Olması

Kolay temizlenebilmesi açısından her zaman çıkarılabilir parçalara sahip olan bir makine seçmeye özen göstermelisiniz. Bu şekilde temizliğe daha az zaman ayırmış olacaksınız.

4. Kullanılan Filtre Türünü İnceleyin

Sifon kahve makinelerinde yer alan filtre kağıdı, kahvenin kalitesini etkiler. Bazı makinelerde kağıt yerine metal filtre yer alır.

5. Fiyat ve Marka

Elbette dikkat etmeniz gereken temel etmenlerden biri de fiyat ve marka meselesidir. Her zaman kullanıcı yorumlarını baz almanızı öneriyoruz. Buna göre en uygun seçimi kısa süre içerisinde yapabilirsiniz. Fakat pahalı ürünlerin ucuz ürünlere göre her zaman daha kaliteli olacağı algısına da inanmamalısınız. Daima doğru ürünü bulmak adına araştırma yapmalısınız. 

Mocaco Coffee’de özenle üretilen ve sizlere sunulan filtre kahve çeşitleri ile sifon kahve demleme yöntemini başarıyla uygulayabilirsiniz. Herkese afiyet olsun!

Önceki Makale Türk Kahvesi ile Soğuk Kahve Yapımı
Sonraki Makale Meksika Kahvesi Özellikleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?