bir fincan kahve

Nitelikli Kahve Nedir? Nasıl Yapılır?

Nitelikli kahve, kahve severlerin damak zevkine hitap eden ve özenle seçilmiş kahve çekirdekleri ile hazırlanan bir içecek çeşididir. Bu özel kahve; çiftlikten fincana uzanan süreçte kaliteli tarım yöntemleri, verimli hasat metotları kullanılarak üretilir. Her yudumunda doğal ve yoğun aromalar barındırır. Dengeli bir tat profili olduğunu söyleyebiliriz. Pürüzsüz kıvamı ile herkesin beğenisini kazanır. Haydi gelin bu leziz içeceği yakından görelim!

Nitelikli Kahve Nedir?

Nitelikli kahve, SCA (Specialty Coffee Association) kriterlerinden +80 puanla geçen kahvelerdir. SCA kurumu, kahve çekirdeklerini de sınıflandırmaktadır. Örneğin 60 puan barajında yer alanlar ticari sınıf kahvesidir. Günümüzde “nitelikli” sıfatı, kahve meyvesinin yetiştiği yere göre kazandığı tat profilini ortaya çıkaracak biçimde hazırlanmasını ifade eder.

Çünkü bir ürünün kalitesini etkileyen temel unsur daima yetiştiği çevre koşulları olmuştur. Kurum, kahve çekirdeğinin puanını vermek için nitelikli türden kahve üretimi sağlayan çiftlik ya da kuruluştan örnek ürün talebinde bulunur. Böylelikle kahvenin niteliği konusunda bir test gerçekleştirilir. Test esnasında çekirdeklerin üzerinde böcek olup olmadığına bile bakılır.

Nitelikli Kahve Tadım Kriterlerine Dair Bilgiler

Kahvenin lezzet açısından sınıflandırılması konusunda kullanılan birtakım kriterler vardır. Her biri de kahvenin tat profili ile ilgili çeşitli ipuçları sunar.

1.    Kahvenin Kokusu

Bir kahvenin kokusunu oluşturan temel etken daima aroması olmuştur. İlk olarak fincanda yer alan pişmemiş kahve koklanır. Kahve üzerinde tortu birikmiş ise kaşıkla dağıtılır ve koklama işlemi tekrarlanır. En son ise kahve henüz demlenme evresinde iken koklanır. Çeşit çeşit aromalar kokunun yoğunluk düzeyini artırır. Buna göre de bir puan verilir.

2.    Lezzet

Bir kahvenin mihenk taşı olarak niteleyebileceğimiz özelliği nedir? Elbette ki lezzetidir. Karakteristik özelliklerin damak zevki ile birleşmesi sonucunda asidite, denge ve uygunluk gibi temel kıstaslar değerlendirilir. Bunun yanı sıra kahveden bir yudum alındıktan sonra damakta kalan tadın kalıcılığına göre de puan verilmektedir.

3.    Asidite Oranı

Nitelikli olarak adlandırılan kahveyi tanıma/keşfetme sürecinde kahvenin berraklığına da dikkat etmek gerekir. Asidite oranına bakmak bu açıdan kafi olacaktır. Olumlu bir oranla karşılaşılması halinde kahvenin ne denli berrak olduğu da anlaşılacaktır. Kahvenin asidite oranı yüksekse damakta ekşi mi ekşi bir tat bırakacaktır. Dengeli bir tadım gerçekleştirmek için özellikle Guatemala kahve çekirdeklerini deneyimlemek iyi olacaktır.

4.    Uyumluluk

Nitelikli kahve hakkında söyleyebileceğimiz en önemli şeylerden biri de kahve içerisinde yer alan ögelerin birbiri ile uyumlu olması gerektiğidir. Kahve tadı; asidite, aroma ve hacmin beraber uyumlu hale geleceği şekilde oluşturulduysa son derece beğenilen bir içecek meydana gelecek demektir. O nedenle kahve uzmanları bu uyumun olup olmadığına bakarak buna göre bir puanlama yapar.

5.    Genel Sonuç

Genel değerlendirmeyi Cupper yapar. Cupper, kahve endüstrisinde sık kullanılan bir terimdir. Kahve tadımı ve incelemesi ile alakadar olan uzman kişileri ifade eder. Bahsi geçen bu kişiler, kahve çekirdeklerinin kalitesini keşfetme görevini yerine getirmektedir.

Her şey bu bireyler tarafından enine boyuna incelenir ve elde edilen tezler birleştirilerek buna uygun bir puan sonucu verilir. Kişisel bir değerlendirme olarak nitelersek pek de yanılmış olmayız. Fakat şu da unutulmamalıdır ki şaşırtıcı özelliklere sahip kahveler daha fazla popülarite elde eder. Geleneksel kahveler ise biraz daha gölgede kalacaktır.

6.    Final Puanlaması

Kahvenin tüm özelliklerinin birer birer değerlendirmesinin akabinde olumsuz detaylar eksi puanla tanımlanır. Bu sınıflandırmayı şu biçimde yaparlar:

 • 80 puanın altında kalan tüm kahveler niteliksizdir. Nitelikli hale gelebilmesi için üzerinde daha çok çalışılmalıdır.
 • 80-84 puan arasında bir sonuç almış olan kahveler niteliklidir.
 • 85-89 puan aralığında sonuç alan kahveler birkaç konu haricinde her konuda tam puan alan nitelikli türden kahvelerdir.
 • 90-100 puan alanlar ise hatasız, nitelikli, eşi benzeri bulunmayan kahveler olarak dikkatleri üzerine çeker.

Nitelikli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

kahve yapan kişiler

Nitelikli Türk kahvesi hazırlamak çok kolaydır. Önemli olan belli adımlara dikkat etmek, işte bu kadar basit! Nitelikli kahve demleme konusunda sizi usta hale getirecek bir tarif hazırladık:

Gerekli Malzemeler

 • 9 gr nitelikli kahve çekirdeği (öğütülmüş kullanmayınız)
 • 70 gr ılık su
 • Toz şeker ya da tatlandırıcı (zorunlu değildir)

Hazırlanma Şekli

 1. İlk olarak çekirdek kahveyi öğütün. Fazla inceltmemeye de dikkat edin.
 2. Kahveyi bakır cezve içerisine aktarın.
 3. Üzerine suyu azar azar ekleyin. Kahve, su ile tamamen temasa geçsin.
 4. Karıştırma işlemi esnasında kahvenin tadının değişmemesi ve cezvenin yanmaması için tahta kaşık kullanınız.
 5. Orta derece ateşte demlenmesi için kendi haline bırakabilirsiniz.
 6. Demlenme sırasında karıştırma işlemi yapmaktan kaçının.
 7. 4 dakikalık demlenme sürecinde kahve tamamen kaynamadan ocaktan alın.
 8. Fincanı eğin ve kahveyi boşaltın. Telvenin çökmesi ve kahvenin ağız yakmaması için 3 dakika bekleyin.
 9. Kahveniz hazır, afiyet olsun! Unutmayın bu tarif tek kişilik bir tariftir. O nedenle kişi sayısı arttıkça malzemelerin miktarını da artırmalısınız!

Mocaco Coffee’nin her daim özenle sunduğu nitelikli Türk kahveleri arasından dilediğinizi seçip sipariş oluşturabilirsiniz. Bol kahveli, mutlu günler dileriz!

Önceki Makale Doldurulabilir Kahve Kapsülü Nedir? Nasıl Kullanılır?
Sonraki Makale Organik Kahve Nedir? Gerçek Organik Kahve Nasıl Anlaşılır?