Frappe Nedir? 6 Adımda Evde Frappe Tarifi - Mocaco Coffee

Frappe Nedir? 6 Adımda Evde Frappe Tarifi

Buz gibi bir kahveye sıcak yaz günlerinde kim hayır diyebilir ki? Evet doğru tahmin ettiniz: Frappe kahvesinden bahsediyoruz. Peki nedir bu içeceği ilgi çekici kılan? Ona lezzetini veren asıl malzeme hangisi? O halde sizi bekletmek istemeyiz, hemen tarifimize ve diğer bilgilere geçelim. 

Frappe Nedir? 

buzlu sütlü kahve

Frappe nedir sorusunun yanıtı ile başlıyoruz. Buzla hazırlanan soğuk bir kahve çeşididir. Shaken olarak da bilinen sallama yöntemi ile hazırlanabilir. Bunun yanı sıra dövülerek ve karıştırılarak da servise hazır hale getirilebilir. En ilgi çekici özelliği ise likit bir kahve olmamasıdır; tam aksine son derece yoğun bir yapıyla karşımıza çıkmasıdır. 

Kahve satan yerlerde bu bazda hazırlananların farklı aromalarla harmanlanarak da sunulduğunu görebilirsiniz. Hatta bazıları çay ile karışım haline getirilip sunulmaktadır. Yine de birçok yerde kahve ile yapıldığına şahitlik edersiniz. Daha evvel denemediyseniz mutlaka tatmanızı tavsiye ediyoruz. 

Özellikle soğuk kahve seven bireylerin bu içeceği her zaman çok beğeneceğini düşünüyoruz.

Frappe Çeşitleri Nelerdir? 

üzerine çikolata sosu dökülen frappe

Frappe çeşitleri denince akla sayısız opsiyon gelir. Eğer siz de birden fazla türü olan kahveleri içmekten büyük keyif duyuyorsanız bu kahve tam size göre demektir. Şu şekilde sıralayabiliriz diye düşünüyoruz:

Bambaşka Bir Lezzet: Dondurmalı Frappe

Dondurmalı frappe nasıl yapılır sorusunun yanıtını ele alarak devam ediyoruz. Sıcak günlerin vazgeçilmezi olan bu tarifi şu şekilde hazırlayabilirsiniz: Süt ve kahvenin iyice bütünleşmesi adına tamamen karıştırın. En son adımda ise dilediğiniz aromaya sahip birkaç top dondurmayı kahve ve sütlü karışımla birleştirin. Drajelerle süsleyerek servis edebilirsiniz.

Karamelin Gücü Adına: Karamelli Frappe

Karamelli frappe yapımı son derece kolaydır. Şu şekilde aktarabiliriz: 2 tatlı kaşığı granül kahve, göz kararı karamelli sos ve biraz da süte ihtiyacınız olacak. Kahveyi ufak bir kavanoza koyduktan sonra üzerine azıcık soğuk su ilave edip krema formunu alana değin çalkalayın. 

Bol karamelli sosu bardağın tabanına yayın, üstüne de kahve doldurun. Son kısımda ise sütü döküp bir kat daha karamelli sos ekleyin. Karamelin tadı yeterli oluyor bu yüzden süte şeker eklemek zorunda olmadığınızı belirtelim. Yine de tercih sizindir; dilerseniz şeker de ilave edebilirsiniz.

Buz ve Kahvenin Lezzet Şöleni: Iced Frappe

Iced frappe yapmak kadar kolay bir uygulama yoktur. Soğuk süt, kahve ve şekeri birbiri ile bir güzel karıştırın. Ardından da çalkalama işlemini olabildiğince güçlü şekilde yapın. Çikolata sosuyla da süsleyebilirsiniz. Bu enfes tat sizi bambaşka bir evrene götürecek.

Sert Kahveleri Sevenler İçin: Espresso Frappe

Ben espresso frappe yapmak istiyorum diyorsanız da tarifteki granül kahve yerine espresso kahve ekleyip hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde son derece sert içimli bir kahve hazırlayacağınızı da belirtmiş olalım!

6 Adımda Evde Frappe Tarifi 

üzerine krema sıkılmış frappe

Sıra frappe kahve nasıl yapılır sorusunu yanıtlamaya geldi. Karamellisinden çikolata soslusuna her birini aktardık ancak herkesin bildiği, klasik haline gelen bu lezzet nasıl yapılır sizce? Altı farklı adımda şu şekilde özetleyebiliriz: 

İlk Adım: Bir kavanoza şeker, su ve kahveyi doldurun. Minimum 1 dakika boyunca çalkalayın.

İkinci Adım: Çalkalamanızın akabinde homojen kıvama gelen bir karışım elde etmiş olacaksınız.

Üçüncü Adım: Uzun boyutlu bir bardağın en alt tabakasına 2-3 tane küp buz ekleyin.

Dördüncü Adım: Üzerine ise çalkalama sonucu oluşturduğunuz karışımı azar azar dökmeye başlayın.

Beşinci Adım: Sonra da buz gibi bir süt ekleyin. Aromalı bir süt de kullanabilirsiniz. Hatta dilerseniz su ile de yapabilirsiniz.

Altıncı Adım: Son adıma geldik! Dilediğiniz ürünle süsleyerek servis edebilirsiniz. Afiyetle tüketmeniz dileğiyle. Frappe yapımı bu şekildedir, tariften tarife farklılıklar gözlenebileceğini de unutmamalısınız. Ayrıca çalkalama işlemini makine yapsın istiyorsanız mutlaka bir frappe makinesi edinmenizi öneririz! 

Evde frappe yapımı, sunduğumuz özel tarifle tamamen mümkün hale geliyor. Siz de sevdiklerinize bu kahveyi hazırlayarak tüm kahve hazırlama hünerlerinizi sergileyebilir, herkesten tam not alabilirsiniz!

Frappe ve Frappuccino Arasındaki Fark Nedir? 

üzerine krema sıkılmış ve çikolata sosu dökülmüş frappe

Siz de bu temel farkı merak ediyorsanız şöyle bir yanıt verebiliriz: Krem şanti, süt, buz, kahve ve çeşitli aromaların harmanlanmasıyla hazırlanan içecek frappedir. Frappuccino; şekerli şuruplar, milkshake aromaları ve buz küpleri ile hazırlanır. Cappuccino türüdür. İkisinin de tamamen özgün bir tadı vardır. Birbirlerine asla benzemediklerini belirtelim.

Frozen ile Frappe Arasındaki Fark Nedir? 

karpuzlu frozen bardakta

Frozen ile frappe arasındaki fark oldukça net bir biçimde ortadadır. Frozen tamamen buzdan ve aromalardan meydana gelir. Oysaki diğer kahve çeşidinde daima süt ve kahve yer alır. Süt her zaman bulunmasa bile kahve ana malzemelerdendir. Bu iki içecek günümüzde birçok kişi tarafından sıklıkla karıştırılmakta olsa da birbirinden her açıdan farklıdır. 

Kahve uzmanı Mocaco Coffee olarak sizlere frappe yapımı konusunda bilgiler sunmuş olduk. Umarız bu tarifi uygular ve aldığınız sonuçtan çok memnun kalırsınız.

Önceki Makale Japanese Cold Brew Nedir? Evde Nasıl Yapılır?