rengarenk kahve kapsülleri

Doldurulabilir Kahve Kapsülü Nedir? Nasıl Kullanılır?

Doldurulabilir kahve kapsülü, geleneksel kahve makineleri için kullanılan tek kullanımlık kapsüllerin yerine kullanılabilen bir alternatif olmaktadır. Son derece ekonomik bir çözümdür. Aynı zamanda da çevre dostu bir yöntem olarak ifade edilir. Bu kapsüller, kullanıcıların kendi tercih ettiği öğütülmüş kahve ile doldurulabilir. Konuya dair diğer ayrıntıları içeriğimizde bulabilirsiniz!

Doldurulabilir Kahve Kapsülü Nedir?

Yeniden doldurulabilir kahve kapsülü, defalarca kez kullanılabilen kahve kapsülü versiyonlarından biridir. Oldukça kullanışlı bir seçenektir çünkü kişinin daha fazla masraf yapmasını önler. Aynı zamanda da çevreye zarar vermeyen bir ürün kullanmış olursunuz.

Ortalama 5 gramlık bir kahve hacmine sahip halde sunulan bu kapsüller, israf etmenizi engeller. Dilediğiniz kadar doldurup kullanabilirsiniz. Özellikle çelik doldurulabilir kahve kapsülü, bu konuda son derece işinize yarayacaktır. Böylelikle atık üretimini azaltırsınız.

Yeniden kullanılabilen kahve kapsülleri genelde iki farklı türe ayrılır: Kapaksız ve kapaklı. Kapaklı olanlar daha hoş bir alternatif olsa da kapaksız seçeneklere de rahatlıkla yönelebilirsiniz. Kapaksız tercih edecekseniz alüminyum bir folyo ile her seferinde özel kapak yapmanız gerekebilir. Her seferinde zahmete girip girmemek tamamen sizin seçiminize kalıyor.

Doldurulabilir kapsüllerin sağlam plastikten üretilen versiyonlarını da gönül rahatlığı ile kullanabileceğinizi söyleyebiliriz. Plastiğin ısınma sorunu da olmadığı için temizleme işlemi de rahatça yapılır. Fakat çelik ve metal gibi malzemeden üretilen kahve kapsüllerinin kullanım sonrasında soğuması beklenmelidir. Aksi halde eliniz yanabilir, bu konuda dikkatli olmak mühim.

Doldurulabilir Kapsül Nasıl Kullanılır?

bir avuç dolusu kahve ve kapsül

Doldurulabilir kahve kapsülü kullanımı oldukça kolaydır. Bunun için uygulamanız gereken bazı adımlar vardır:

1.    Kapsülü Hazırlayın

Doldurulabilir kapsülü temizledikten sonra iyice kurulayın. Kullanmadan evvel temiz olması son derece önemlidir. Kirli bir kahve kapsülü mikrop yayabilir, bu da kullanıcıyı rahatsız eden bir durum olacaktır.

2.    Kahve Çekirdeklerini Öğütün

Tercih etmiş olduğunuz kahve çekirdeklerini öğütmeyi unutmayın. Kapsülün içine yerleştireceğiniz bu kahvelerin ince öğütülmüş olması gerekir.

3.    Kapsülleri Doldurun

Doldurulabilir haldeki kahve kapsülünün alt bölümünü açın. Öğütülmüş kahveyi kapsül içerisine yerleştirdikten sonra üzerine çok bastırmamaya özen gösterin. Ardından kahve kapsülünün üzerinde yer alan kapağı dikkatlice kapatın. Şunu da eklemiş olalım: İstediğiniz kahveyi bu kapsüllerin içerisine ekleyebilirsiniz. Önemli olan ise kahveyi toz haline getirmenizdir.

4.    Dışarıdaki Kahve Artıklarını Temizleyin

Kapsülü yerleştirmeye geçmeden evvel dışarıya dökülen kahve artıklarını temizleyin. Bu, kahve makinesinin tıkanma sorunu ile karşılaşmaması için gerekli bir adımdır.

5.    Kahve Makinesine Yerleştirin

Doldurulabilir kahve kapsülünü kahve makinesinin kapsül kısmına yerleştirin. Fakat doğru şekilde oturttuğunuzdan emin olmalısınız.

6.    Deneme Kahvesi Yapın

Kapsülü yerleştirdikten sonra kahve makinesini kullanarak dilediğiniz gibi kahve yapın. Makinedeki kahve seçeneklerini kullanarak sıcaklık/kahve miktarını ayarlamak mümkündür. Şeker/tatlandırıcı ayarı gibi durumları da kahve makinenize göre yapabilirsiniz.

7.    Temizlik

Mis gibi bir kapsül kahve hazırladınız, sevdiklerinizle beraber keyifle içtiniz. Şimdi kahve kapsülünü çıkarıp içerisindeki kahve artıklarını temizleme zamanı. Kapsülü yeniden temiz hale getirmek için ılık suyla duruladıktan sonra (gerekiyorsa deterjanla yıkayın) kuruması için bir köşeye koyabilirsiniz.

Bu adımların her birini takip ederek kahve kapsülünü kolaylıkla kullanabilirsiniz. Fakat kullandığınız makinenin doldurulabilir kapsüllerle uyumlu olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Herkese afiyet olsun!

Makinesiz Kapsül Kahve Yapımı

Tekrar doldurulabilir kahve kapsülü ile makinesiz şekilde kahve hazırlamak ister miydiniz? O halde şu adımları takip etmelisiniz:

  1. Kahve kapsülünü büyük bir kupa içerisine yerleştirin.
  2. Bardağın ağız kısmında yalnızca 2 cm kalana dek sıcak su eklemeyi sürdürün.
  3. Kaşık ile kapsülü bardağın dibine dek itin. Suyun üzerinde kalmamalıdır.
  4. Kahve kapsülünü suyun içinde 2 dakika boyunca tutun.
  5. Daha sonra ise kaşıkla iyice bir karıştırın.
  6. Kahve kapsülünü istediğiniz kadar suda tutabilirsiniz. Yoğun bir aroma elde etmek için uzun süre tutmanız lazımdır.
  7. Tam aksine hafif tat profiline sahip bir kahve elde etmek için demleme süresini 1-2 dakika aralığında tutmalısınız.
  8. Orta sertlikte kahve içmeyi severim diyenler ise kahve kapsülünü minimum 5 dakika kadar su içerisinde tutmalıdır. Nefis kahveniz hazır!

Tekrar kullanılabilir kahve kapsülü konusunda birçok farklı bilgi sunmuş olduk. Yeri gelmişken dilerseniz Kapsül Kahve Nedir? Kapsül Kahve Makinesi Önerisi başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz. Sizlere bol kahveli günler diliyoruz!

Önceki Makale Beyaz Kahve Nedir? Faydaları Nelerdir?
Sonraki Makale Nitelikli Kahve Nedir? Nasıl Yapılır?