Affogato Nedir ve Nasıl Yapılır? - Mocaco Coffee

Affogato Nedir ve Nasıl Yapılır?

Son zamanların en popüler tatlı kahvelerinden biri haline gelen affogato bugünkü konumuzu oluşturuyor. Peki nedir ve nasıl yapılır bu yumuşak içimli kahve? Günün her saatinde tüketebileceğiniz bu enfes lezzetin yapımı da hayli kolaydır. Haydi gelin, detaylara hep beraber ışık tutalım! Siz de bu tattan asla vazgeçemeyeceksiniz, eminiz! 

Affogato Nedir? 

cam bardakta Affogato

Affogato kahve nedir sorusunun yanıtı ile başlıyoruz. Vanilyalı dondurmanın üzerine 1-2 shot kadar espressonun eklenmesi ile oluşan kahvedir. Affogato nedir dendiği anda akla bu lezzetin nereye ait olduğu gelir. Doğru bildiniz, cevap İtalya olur. İtalyanca’da “boğulan” manasına gelen affogato kelimesi, herkesin ilgisini çeker. Sıcak kahve, bu tadı oluşturan tüm dokularda son derece lezzetli bir kontrast yaratır. Bu yüzden de keyifle tüketilir.

Affogato Nasıl Yapılır? 

Affogato üzerine dökülen kahve damlaları

Affogato nasıl yapılır sorusunun yanıtına geldi sıra. Hazırsanız başlıyoruz! Bu içecek, vanilyalı dondurmanın kremsi kıvamıyla taze demlenmiş espressonun harika tadını tek potada eritir. Yapımını şu şekilde özetlemek istedik: 

 • Vanilyalı dondurma, taze demlenmiş kaliteli bir espresso: Malzemelerimiz bu kadar!
 • Espressoyu pişirerek başlayabilirsiniz.
 • En güzel lezzete ulaşmak adına güvendiğiniz bir markanın espresso kahvesini kullanmalısınız. Çekirdeklerin taze öğütülmüş olması da bu minvalde son derece önemlidir.
 • Benim espresso makinem yok diyorsanız da French press de kullanabileceğinizi eklemiş olalım.
 • Espresso bir köşede demlensin. Siz de dilediğiniz düzeyde vanilyalı dondurmayı bir tabağa aktarın.
 • Dünya genelinde kabul görmüş kahve kupalarından kullanmalısınız. Kahve kupanız yoksa ufak bir kase de kullanabilirsiniz, herhangi bir sorun olmaz. Aksine belki de daha farklı bir lezzet elde edersiniz, ne dersiniz?
 • Espresso hazır olduğuna göre direkt vanilyalı dondurmalı katmanın üzerine doğru dökebilirsiniz!
 • Sıcacık kahve, vanilyalı dondurmanın hızla erimesini sağlar. Bu da kremsi yapıda bir lezzetin meydana gelmesine zemin hazırlayacaktır. Kıvamına bayılacaksınız!
 • Dondurmayı hemen erimeden yiyebilmek için hızlıca bir kaşıkla servis etmeyi unutmayın. Bu eşsiz lezzetin tadını çevrenizdeki herkesle beraber doyasıya çıkarın!

Kusursuz Affogato Hazırlamak İçin İpuçları 

küçük fincanda Affogato

Affogato nasıl içilir sorusunun cevapları sizlere sunacağımız çeşitli ipuçlarında saklı. Şu şekilde özetleyebiliriz: 

 • Daima kalitesi yüksek malzemeler kullanın. Sadece iki malzemeden oluşan bir tarif için kaliteli malzeme bulmak son derece kolaydır!
 • Farklı tatlarla deneyler yapmayı unutmayın. Yalnızca vanilyalı dondurma kullanmak zorundasınız diye bir kuralımız yok; çikolatalı, muzlu, çilekli ve daha birçok çeşitte dondurmayı bu tarif içerisinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Espressoyu en iyi şekilde demleyin. Bunu bir makine ile yapmanızı öneriyoruz.
 • Hızlıca servis yapmak çok mühim. Dondurma eridikten sonra da kahve lezzetli olacaktır ancak ilk halinin yerini hiçbir versiyonu tutmaz. O nedenle hızlı olun ve kahvenin ruhunu yeniden biçimlendirin!

Affogato Kahve Hakkında Az Bilinen Gerçekler 

üzerinde çikolata sosu olan Affogato

Şimdi sırada dondurmalı kahve olarak da bilinen bu eşsiz lezzet hakkında az bilinen gerçekler var! Siz de bu gerçekleri öğrenerek affogatoyu daha da yakından tanımaya ne dersiniz? Öğrendiğimiz her şeyi şu şekilde sıralamak istedik: 

 • Dondurma da espresso da yüzyıllardır yaşamımızda yer alan eşi benzeri olmayan tatlara sahip malzemelerdir. Fakat bahsi geçen içecek, çok daha yeni bir tarif olarak dikkatleri üzerine çeker. 1990’lardan bu yana popüler halde olan bir tatlıdır. Bu popülariteyi de kolay kolay başka bir kahve çeşidine kaptıracak gibi görünmüyor.
 • Çok yönlü bir içecek olduğunu biliyor muydunuz? Aromalı şurupla da hazırlanabilir! Evet, doğru duydunuz. Kendine has aromalı şuruplar sayesinde bambaşka bir kimlik kazanan affogatoyu böyle de denemelisiniz.
 • Affogato tatlı mı sorusunun yanıtı oldukça açık bir şekilde ortadadır. Kahveli dondurmalı içecek olarak bilinse de restoran menülerinin çoğunda kahve değil, tatlı olarak yer alır. İyi bilgi!
 • Affogato tarifi belli kurallara göre hazırlanmaz. Malzeme seçimi konusunda özgür davranın! Özgür biçimde davranarak hazırlayacağınız her şeyin çok daha kaliteli ve ilgi çekici olacağını da lütfen unutmayın.
 • Affogato kahve, dondurmalı espresso olarak da herkesçe bilinir. 

Kahve uzmanı Mocaco Coffee olarak bugün sizlere içeriğimizde affogato nedir ve nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarını vermiş olduk. O zaman vakit kaybetmeden bu tarifi denemeli ve kendi tarzınıza göre detaylar ekleyerek daha da güzelleştirmelisiniz! 

Siz de harika dondurmalı kahveler hazırlamak için Mocaco Coffee tarafından sunulan filtre kahve çeşitleri arasından dilediğinizi seçebilir, siparişinizi hızlı bir biçimde oluşturabilirsiniz. Her birinin de kendine özgü aromaları vardır. Vanilyalısından nane-çikolatalısına, böğürtlenlisinden fındıklısına kadar tüm seçenekleri keyifle deneyebilirsiniz. Afiyet olsun!

Önceki Makale Flat White Nedir? Adım Adım Flat White Tarifi