Filtre Kahve Seviyorsanız Bu Yazıyı Okumalısınız; En Çok Tercih Edilen Kahve Çeşitleri

Kahve içmek bir alışkanlık olarak görülebilir, ancak birçoğu için neredeyse bir bağımlılık gibidir. Beynimiz sabah iyi bir fincan kahve olmadan çalışmıyor gibi görünüyor! O güçlü lezzeti tattığımız ilk andan itibaren, günümüz daha enerjik ve verimli geçiyor.

Sabah kahvesi ve keyif

Yıllar geçtikçe bu muhteşem içecek popülerlik kazanmış ve çeşitli tatlara dönüşmüştür. Kahve hazırlama şekli, yıllar içinde de büyümüş ve gelişmiştir. En popüler kahve çeşitleri damla kahve üreticisinden standart kahveye, Espresso, Cappuccino, Americano, Caffe Latte, Türk Kahvesi ve Macchiato'dur.

Gerçek bir kahve meraklısı tüm farklı türleri denemiş olabilir. Hatta bir kahve gurusu olarak, kahve çekirdeklerinin yetiştirme yeri ve nasıl kavrulmuş olduğunu bile size söyleyebilir. Fakat çoğumuz belirli bir türüne alıştığımızdan, hiçbir zaman farklı bir şey denemek istemeyiz.

Kahve çeşitleri hakkında daha fazla bilgi edindikten sonra fikrinizi değiştirebilir, farklı kahve türlerini de denemek isteyebilirsiniz diye düşünüyoruz. Bu yüzden size en çok tercih edilen kahve çeşitlerini anlattığımız bir yazı hazırladık.

İşte En Çok Tercih Edilen Kahve Çeşitleri!

Demleme Kahve:

demleme kahve

Kahve makinesinde yapılan demlenmiş kahve en çok tercih edilen çeşitlerden biridir. Bunun sebeplerinden biri, öğütülmüş kahvenin satın almak için pahalı olmaması ve kahve makinelerinin tüm aparatları ile birlikte her yerde kolayca bulunabilmesidir.

Kahve alanlarını sepete koyun (makinenize bağlı olarak bir filtre olsun veya olmasın) su ekleyin ve kahve makinesini açın. Kahve makinesi, suyu zenginleştirir ve zengin kahve lezzetinin tamamını serbest bırakmak için yavaş yavaş damlar. Isıtılan ve damlayan suyun hızı da makinenizin çalışmasına bağlıdır. Ortalama olarak, bir fincan kahve demlemek beş dakika alır.

Birçok kahve makinesi belli bir zamanda demlemeye önceden programlanabilir. Bir kere kahve demleyip akşama kadar kahve içenler için oldukça kullanışlı bir yöntemdir.

Espresso:

Espresso kahve ve yapılışı

Esspresso, ince çekilmiş ve koyu kavrulmuş, İtalya’ya özgü bir kahve türüdür. Espresso, İtalyanca'da "ifade" anlamına gelir. Espresso, son dönemlerde her yerde, herkesin kolayca yapabileceği bir kahve türü haline geldi. Fakat eskiden iyi bir Espresso içebilmek için bir Barista’ya ihtiyaç duyuluyordu.

Espresso'nun kendine özgü bir özelliği yüzeyinde oluşan köpüğüdür. Bu lezzetli köpük yüzeyin oluşması demleme tekniğinden kaynaklanıyor. Espresso yaparken, neredeyse kaynama noktasına getirilen az miktarda su, ince öğütülmüş kahveye basınçla verilir.

Su ile öğütülmüş kahve oranı, tipik demlenmiş kahvelerden çok daha azdır. Bunun nedeni, Espresso için kullanılan kahvenin daha ince çekilmiş olması ve daha yoğun kafein oranına sahip olmasıdır.

Yıllar boyunca Espresso makinelerinin tasarımında birçok değişiklik yapıldı. Ek olarak, Espresso makinesi ve ürettiği benzersiz kahve fikrine dayanarak birçok başka kahve türü icat edildi. Örneğin, Cappuccino temel olarak süt veya krema içeren bir Espressodur. Diğer popüler kahve çeşitleri, Espresso'yu diğer lezzetleri geliştirmek için baz olarak kullandı.

Cappuccino

cappuccino kahve

Şu an tüm dünyada yaygın olarak tüketilen kahve çeşitlerinden biri de Cappuccinodur. cappuccino da Espresso gibi İtalya menşeili bir kahvedir. Espresso ve sütün muhteşem uyumu da diyebiliriz.

Cappuccino, “capuchin” kelimesinden türemiştir. Kelime anlamı ise kapüşonlu pelerin ya da cübbedir. Bu cübbe Viyana’da keşişlerin giydiği dini bir kıyafettir. Kıyafetin rengi ve isminden yola çıkılarak severek tüketilen Cappuccinoya ismi verilmiştir.

Cappuccino yapımında temel baz olarak Espresso kullanılır. Daha yumuşak bir içime sahip olabilmesi için de üzerine süt köpüğü eklenir.

Americano

americano kahve

Americano, aslında üzerine sıcak su eklenmiş Espresso’dur. Oldukça keskin bir lezzete sahip olan kahve, güne başlamak için sert kahve sevenlere uygun bir kıvamdadır. Yapılışı ve tadı nedeni ile demleme kahve ile aynı ölçüde bir lezzete sahiptir. Fakat Espresso’nun yoğun kıvamı Americano’nun daha farklı ve yoğun bir tada sahip olmasını sağlar.

Cafe Latte

cafe latte

Latte kelime anlamı olarak süt demektir. Latte yapılışında kullanılan süt miktarının fazla olması bu ismi almasına neden olmuştur. Latte yapılırken baristanın yetenekli olması oldukça önemlidir. Çünkü süt, köpük ve kahve oranı Latte’nin asıl lezzetini ortaya koyar.

Türk Kahvesi

Türk Kahvesi

Türk Kahvesi’nde çekirdeklerin türü, yetiştirme şekli ve yetiştiği bölge çok önemli değildir. Türk Kahvesi’nin en önemli özelliği kahvenin işlenme şekli ve pişirirken dikkat edilmesi gereken aşamalarıdır. Bu sebeple dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan muhteşem bir lezzet ortaya çıkar.

Türk Kahvesi’nin meşhur olma hikayesi Osmanlı dönemine denk gelmektedir. Mısır Valisinin, Yemen’den getirdiği kahve çekirdeklerini kavurup, kaynatarak pişirmesi sonucu karakteristik bir kahve çeşidi ortaya çıkmıştır.

Türk Kahvesi’nin yapılışında ölçü çok önemlidir. Cezve boyutu ve kahve pişirilecek kişi sayısına göre kahve ve su ölçüsü belirlenir. Türk Kahvesi’nde hazırlanış aşamasında isteğe göre şeker ilavesi yapılmaktadır.

Cafe Macchiato

Cafe Macchiato

Genellikle Espresso Macchiato olarak servis edilen kahve, süt köpüğü ile birlikte hazırlandığı için biraz daha yumuşak içime sahiptir. Macchiato İtalyancada “leke” ya da “nokta” anlamlarına gelmektedir. Hazırlanırken kullanılan süt miktarı neredeyse nokta şeklinde olduğu için de Cafe Macchiato ismi ile sunulmaya devam etmektedir.

Sıcak ya da soğuk tüketilebilen Cafe Macchiato, en çok tercih edilen kahvelerin sonuncusudur. Yazımızda bahsi geçen kahveler, tüm dünyada kabul görmüş ve ortak bir zevk haline gelmiş lezzetlerden sayılmaktadır.

Her kahvenin çekirdeğinden işlenişine, hazırlanışından servis edilişine kadar adeta bir ritüeli bulunur. Tüm bunlarla beraber bir keyif olarak algılanan kahvenin, hemen hemen dünyanın her yerinde farklı şekilde sunumları da mevcuttur.  Kahve demleme yöntemleri hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız bir önceki “KAHVENİZİ DAHA KEYİFLİ İÇMENİZİ SAĞLAYACAK DEMLEME YÖNTEMLERİ” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Şimdiden afiyet dileriz.