Farklı Tatları İle Dünyanın En İyi Kahve Çekirdekleri

Kahve tutkusu herkes için farklı bir anlam ifade ediyor olsa da tüm kahve tutkunlarını bir araya getiren ortak noktalar arasında şüphesiz ki kaliteli ve lezzetli kahveler yer alır. Dünyanın en iyi kahve çekirdekleri yetiştikleri ülkelere, iklimlere ve bu bölgedeki topraklara göre şekillenirken; kahve çekirdeğinin geçirdiği tüm işlemler de kahvenin lezzetinde oldukça etkilidir. Pek çok kahveye adını veren ülkeler, kahve çekirdeğinin en yoğun ve kaliteli şekilde üretildiği ülkeler arasındadır. Kenya, Brezilya, Kolombiya, Etiyopya ve Guatemala dünyanın en büyük kahve çekirdeği üreticilerindendir.

kahve cekirdegi

Yüzlerce farklı kahve çeşidi olduğunu göz önünde bulundurduğumuz zaman kahve çekirdeklerinin de çok çeşitli olduğunu düşünebiliriz. Ancak dünyadaki kahveler %99 oranında iki tür kahve çekirdeğinden elde edilir. Kalan %1’lik dilimde ise sadece Filipinlerde üretilen ve Liberica olarak adlandırılan ancak üretim miktarının düşüklüğü yüzünden ticareti çok yapılmayan çekirdeğin kahveleri yer alır. Robusta ve Arabica kahve çekirdeklerinden üretilen kahvelerin sahip olduğu farklılık ise yetiştirilen bölgenin, yöntemin ve işlenme şekillerinin farklılığı ile ortaya çıkar. Dünyadaki kahve üretiminin %75’i Arabica çekirdeklerinden oluşur. İki çekirdek arasında ise tat, şekil, kafein oranı, üretim şekli ve üretim bölgesi gibi farklılıklar vardır.

kahve çeşitleri

Robusta Kahve Çekirdeği

600 metre yükseklik itibariyle yetiştirilebilen Robusta kahve çekirdekleri dünyadaki kahvelerin yaklaşık olarak %25’şnde kullanılırlar. Robusta çekirdekleri, Arabica çekirdeklerinden 2 kat daha fazla kafein içerir. Birkaç Robusta çekirdeği aroması ve içimi sebebi ile espresso yapımında oldukça popüler olarak kullanılsa da Robusta çekirdeği Arabica çekirdeğine göre daha az kaliteli olarak kabul edilir. Mocaco Coffee’de bulabileceğiniz Colombia başta olmak üzere en çok tüketilen Tupi, Oro Azteca, Java-İneac ve Kouliou kahve çeşitleri kaliteli Robusta kahve çekirdeği tohumlarından elde edilmektedir.

Arabica Kahve Çekirdeği

Yumuşak içimi ve içerisinde barındırdığı meyve notaları ile dünyanın en çok tüketilen kahve çekirdeği olan Arabica çekirdeğinin üretimi Robusta’ya göre daha zordur. En popüler Arabica kahve çekirdeği tohumları arasında Typica, Bourbon, Caturra öne çıkan çekirdek tipleri arasında yer alır. Bu çekirdekler temelde Arabica olsalar da yetişmelerine ve aşılanmalarına göre farklılık gösterirler. Her tohumun yetiştiği rakımın, bölgenin ve bakım şartlarının farklı olması da kahve lezzetlerindeki temel farklılığı oluşturmaktadır. Mocaco Coffee’de bulabileceğiniz Kenya AA başta olmak üzere Kolombiya Supremo, Brezilya Santos ve Etiyopya kahveleri Arabica kahve çekirdeğinden üretilmektedir.